Web-Design-Mistakes

9 اشتباه وحشتناک در طراحی سایت

این مقاله 6 بار بازدید شده است

داشتن یک وب سایت می تواند کسب و کار شما را متحول کند اما به شرطی که اصولی و صحیح طراحی شده باشد. در این مقاله به معرفی 9 اشتباه وحشتناک در طراحی سایت می پردازیم.

این اشتباهات ساده می توانند تاثیر زیادی در کارایی سایت شما داشته باشند. این اشتباهات باعث می شود که نه تنها  داشتن سایت تاثیر مثبتی بر کسب و کار شما نداشته باشد، حتی ممکن است به آن آسیب برساند.

بنابراین در صورتی که قصد دارید از فرصت داشتن وب سایت برای کسب و کارتان استفاده کنید و یک سایت موثر داشته باشید، توصیه می کنیم با ما همراه باشید و برای خواندن این مقاله اندکی زمان صرف کنید.

 

Web-Design-Mistakes-You-Ought-To-Avoid
پرهیز از 9 اشتباه در طراحی سایت

 

1-طراحی سایت بدون هدف و برنامه

چرا سایت طراحی می کنید؟ سایت باید چه مطالبی را به چه کسانی منتقل کند؟ سایت با چه استراتژی و اقدامی باید محصول و خدمت شما را به مخاطبان معرفی کند؟

در صورتی که هنوز پاسخی برای این سوالات ندارید بهتر است دست نگه دارید و برای طراحی سایت عجله نکنید.

در صورتی که قبل از یافتن پاسخ برای این سوالات، اقدام به طراحی سایت کنید به احتمال زیاد سایتی خواهید داشت که کسب و کار شما را به درستی به مخاطبان هدف معرفی نمی کند و برنامه بازاریابی ندارد. این سایت هیچ تاثیر مثبتی بر کسب و کار شما نخواهد داشت.

حتی نداشتن برنامه بازاریابی می تواند هزینه و زمان شما را تلف کند. بدون داشتن یک برنامه بازاریابی اینترنتی؛ سایت شما به بیراهه کشیده می شود.

بنابراین قبل از هر اقدامی برای طراحی، اهداف خود را تعیین کنید. مخاطبان را به دقت شناسایی و اولویت بندی کنید. برای معرفی خدمات و محصولات از طریق سایت، استراتژی مشخص داشته باشید و به دقت برنامه ریزی کنید.

2-طراحی سایت بدون توجه به جنبه های ظاهری

محتوای سایت و مسائل فنی اهمیت زیادی در طراحی سایت دارد اما توجه به این نکات دلیل مناسبی برای کم توجهی به جنبه های ظاهری و زیبایی سایت نیست.

شما باید تمام تلاش خود را برای جذب کاربر بنمایید و از هیچ فرصتی غافل نشوید. در طراحی جنبه های ظاهری، اصول روانشناسی را رعایت کنید. برای مثال عدم تناسب رنگ ها و زمینه تیره می تواند به ظاهر سایت آسیب جدی بزند.

کاربر باید جذب سایت شود و نباید ظاهر سایت او را خسته کند. مطالب و محتوا باید کاملا خوانا بوده و روان باشند. اندازه فونت ها، فاصله ها و … همگی باید به دقت انتخاب شوند.

تصاویر باید کیفیت مناسبی داشته باشند. هر چند سایت نباید یکنواخت باشد و بهتر است اصل تنوع را رعایت نمایید، اما دقت کنید که در استفاده از انواع فونت ها زیاده روی نکنید. بیشتر سایت ها از انواع فونت ها استفاده می کنند که این اقدام باعث ظاهر نامناسب سایت شده و ذهن کاربر را خسته می کند.

 

typefaces-too-many
استفاده از چندین فونت یک اشتباه رایج در طراحی سایت

 

3-طراحی سایت که باعث گمراهی کاربران می شود

سهولت کاربری اهمیت زیادی در طراحی سایت حرفه ای دارد. کاربر باید در سایت به راحتی آنچه را که نیاز دارد بیابد. برخی اوقات طراحی به نحوی است که کاربر در مواجه با سایت، گمراه می شود و نمی داند به کدام قسمت مراجعه کند.

چند فراخوانی برای یک عمل تعریف نکنید. کاربر نباید برای تصمیم گیری زمان صرف کند و کلافه شود چرا که در این حالت سایت شما را ترک می کند و به سایت های ساده تر با مطالب در دسترس تر مراجعه می کند.

سایت باید برای تمامی مخاطبان شما به راحتی و بدون پیچیدگی قابل استفاده باشد.

4-طراحی سایتی که آدرس و نحوه تماس با شما را معرفی نمی کند

اهمیت زیادی دارد که در سایت طراحی شده، آدرس و نحوه تماس با خود را مشخص کنید. این موضوع از جوانب متعددی اهمیت دارد. از جمله این که به شما کمک می کند تا اعتماد مخاطب را راحت تر جلب کنید.

همچنین وجود راه ارتباطی میان شما و مخاطبان به قدرت گرفتن برند شما کمک می کند. بنابراین توصیه می شود در طراحی سایت محل مناسبی را برای درج آدرس و راه های ارتباطی در نظر بگیرید.

حتی بهتر است در چند بخش از سایت آدرس و راه های ارتباطی را قرار دهید تا اطمینان داشته باشید که مخاطب این اطلاعات را خواهد دید.

 

contact-form-wordpress
نداشتن صفحه تماس با ما یک اشتباه بزرگ در طراحی سایت است

 

5-نداشتن لینک به شبکه های اجتماعی

یکی از نکات طلایی که باید در طراحی سایت مد نظر داشته باشید، ایجاد لینک به شبکه های اجتماعی از طریق سایت است.

شبکه های اجتماعی فرصت های بزرگی در جذب و ارتباط با کاربر هستند، بنابراین بهتر است از این فرصت بزرگ غافل نشوید. در سایت خود، محلی را برای معرفی شبکه های اجتماعی خود قرار دهید و از سایت به شبکه ها، لینک ایجاد کنید.

در شبکه های اجتماعی نیز سایت خود را معرفی کنید. این راهکار می­تواند در ایجاد ارتباط مستمر با کاربران نیز موثر باشد که نتیجه آن افزایش بازدید از سایت، قدرت گرفتن برند شما و وفادار شدن کاربرها خواهد بود.

6- عدم توجه به سرعت بارگذاری در طراحی سایت

سرنوشت سایت شما در چند ثانیه رقم می­خورد. کاربران زیاد منتظر نمی مانند تا سایت شما بارگذاری شود. در صورتی که سایت شما در بیش از 4 ثانیه بارگذاری شود، بیش از نیمی از کاربران را از دست می دهید و تمامی تلاش های شما برای داشتن سایت جذاب و پر محتوا بی نتیجه می ماند.

بنابراین اگر مدیر هوشمندی باشید، باید این موضوع را در اولویت قرار دهید و سرعت بارگذاری سایت خود را بهینه کنید. نکات فنی زیادی وجود دارد که با رعایت آنها در مرحله طراحی سایت، می توانید سرعت خوبی برای سایت خود رقم بزنید.

بهینه سازی سرعت سایت نیاز به اقدامات مستمر دارد و لازم است برای بررسی و ارتقا آن یک برنامه ریزی جدی داشته باشید.

 

load-time
سرعت بارگذاری سایت یک پارامتر سرنوشت ساز است

 

 

7- کم اهمیت شمردن قابلیت واکنش­گرا بودن سایت

یکی از مهم­ترین اصولی که هرگز نباید در طراحی سایت فراموش کنید، واکنش­گرا بودن سایت است.

واکنش­گرا بودن سایت به این معناست که سایت به نحوی طراحی شود که در تمامی گوشی­های هوشمند و تبلت، به درستی نمایش داده شود.

از آنجایی که روز به روز تعداد کاربران گوشی های هوشمند در حال افزایش است و بسیاری از کاربران از طریق گوشی های تلفن همراه خود به سایت شما مراجعه می کنند، بهتر است طراحی واکنشگرا را در اولویت قرار دهید.

8-تولید محتوا برای موتورهای جستجو به جای کاربران

مهم ترین مرحله پس از طراحی سایت، تولید محتوا و بارگذاری محتوا برای روی سایت است. در تولید محتوا یک اصل وجود دارد و آن هم این است که کاربر باید به عنوان محور تولید محتوا قرار گیرد.

محتوا را طوری تهیه کنید که کاربر پسند باشد و نیازی از نیازهای او را برطرف نماید. اصلی ترین راه افزایش بازدید از سیات همین است. در تمامی الگوریتم های جدید گوگل نیز، با تولید محتوای کاربر محور در اولویت جستجو خواهید بود.

استفاده زیاد از کلمات کلیدی نه تنها باعث بهبود رتبه و جایگاه شما در میان موتورهای جستجو نمی شود، بلکه می تواند باعث خستگی کاربر نیز بشود و او را از خواندن محتوا و بازدید از سایت منصرف نماید.

 

search-keyword
زیاده روی در استفاده از کلمات کلیدی یک اشتباه رایج

 

 

9-عدم به روزرسانی و مطالب منسوخ

نکته دیگری که در بارگذاری محتوا پس از طراحی سایت وجود دارد، ضرورت به روز رسانی اطلاعات بارگذاری شده است.

اطلاعات منسوخ می تواند باعث افت جایگاه سئو شما شود یا به بیان دیگر به روزرسانی می تواند شما را در اولویت موتورهای جستجو قرار دهد.

بنابراین بهتر است برای به روز رسانی و بازبینی اطلاعات برنامه ریزی کنید. لازم نیست همیشه اطلاعات جدید تولید کنید. برخی اوقات به روز رسانی اطلاعات نیز می تواند مفید بوده و تاثیر زیادی داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *