web-traffic

15 روش افزایش ترافیک سایت در سال 2021

این مقاله 12 بار بازدید شده است

از اولین روزی که یک سایت ایجاد و راه اندازی می شود، شما به دنبال افزایش ترافیک سایت هستید، حتی اگر با این اصطلاح و مفهوم آشنا نباشید.

زمانی که سایت شما آماده بهره برداری و بارگذاری محتوا می شود، تمام دغدغه شما این است که تعداد افراد بیشتری از سایت شما بازدید کنند. به بیان بهتر شما سایت راه اندازی کرده اید تا محتوا، خدمت یا محصولی را به مخاطبان بیشتری عرضه کنید.

بنابراین افزایش بازدید از سایت از جمله اهداف اصلی شما یا لازمه تحقق اهداف شما خواهد بود. ترافیک سایت یک اصطلاح علمی برای بررسی و اندازه گیری تعداد کاربرانی است که از سایت شما و بخش های مختلف آن بازدید می کنند.

ترافیک سایت بیشتر، بستر مناسبی برای قدرت گرفتن برند سایت شما ایجاد می کند و می تواند به مشهور و محبوب شدن سایت شما کمک کند. زمانی که سایت شما ترافیک بالایی دارد، شانس بیشتری برای تبدیل کاربران به مشتریان دارید.

در کل بالا بودن ترافیک یک سایت احتمال این که سایت بتواند مخاطبان هدف بیشتری را از میان کاربران متعدد بیابید، بیشتر می کند.

 

web-traffic-increse
افزایش ترافیک سایت

 

ترافیک سایت کمی و کیفی

زمانی که ترافیک سایت معرفی می شود، معمولا اصطلاح افزایش کمی یا کیفی ترافیک سایت مطرح می شود. در واقع انتخاب میان ترافیک کمی و کیفی، تصمیم در خصوص رویکرد شما در انتخاب استراتژی افزایش ترافیک است.

آیا هدف شما افزایش ترافیک سایت به صورت کمی و بدون توجه به مشخصات کاربران است یا به دنبال افزایش ترافیک سایت به صورت کیفی هستید و می­خواهید ترافیک را با گروه خاصی از کاربران افزایش دهید.

با یک مثال این سوال را بهتر توضیح می دهیم. تصور کنید شما یک سایت فروش لوازم خانگی دارید. دو راهکار در پیش دارید اول این که افزایش ترافیک به صورت کمی را در پیش بگیرید.

در این حالت بدون توجه به جنس، سن و مشخصات کاربران، اقداماتی را در اولویت قرار می دهید که ترافیک را افزایش دهید. برای مثال در سایت های پرطرفدار تبلیغ کنید.

بدون شک از میان کاربران متعددی که از سایت شما بازدید می کنند، هستند کسانی که قصد خرید لوازم خانگی را دارند. مشخصا هر چه تعداد بازدید کننده ها بیشتر باشد، از میان کاربران مخاطبان هدف خود را راحت تر پیدا می کنید.

استراتژی دوم این است که از همان ابتدا، راهکارهایی را در پیش بگیرید که مخاطبان هدف شما بیشتر جذب شوند و با بازدید از سایت ترافیک را افزایش دهند.

برای مثال متمرکز ارتقا جایگاه سئو سایت خود برای کلمه کلیدی خرید لوازم خانگی شوید. این اقدامات شما را به سمت افزایش ترافیک کیفی سوق می دهد.

از آنجایی که افزایش ترافیک کیفی شما را سریع تر به هدفتان می رساند و کم هزینه تر است، بیشتر مورد توجه است.

 

web-traffic
دو رویکرد مختلف در افزایش ترافیک

 

ترافیک سایت و اهمیت آن در دیجیتال مارکتینگ

اگر رویکرد حرفه ای در مدیریت سایت خود داشته باشید، بدون شک برای رونق سایت خود، اقدام به تدوین استراتژی و برنامه دیجیتال مارکتینگ نموده اید.

استراتژی و برنامه دیجیتال مارکتینگ به شما می گوید که چگونه و با چه اقداماتی به اهداف خود از ایجاد سایت برسید و بازدید کننده بیشتری داشته باشید.

اما چگونه میزان موفقیت و تاثیرگذاری برنامه ها و اقدامات دیجیتال مارکتینگ را بسنجید؟

ترافیک سایت یک معیار مهم در بررسی موفقیت استراتژی ها و برنامه های شما در دیجیتال مارکتینگ است.  در واقع زمانی برنامه و اقدامات دیجیتال مارکتینگ شما به موفقیت خواهد رسید و اثر بخش خواهد بود که موفق شوید کاربران بیشتری را به سایت خود جذب کنید و ترافیک بیشتری داشته باشید.

بنابراین زمانی که از اقدامات برای افزایش ترافیک سایت صحبت می کنیم، در واقع استراتژی و تاکتیک برای دیجیتال مارکتینگ سایت پیشنهاد می کنیم.

بررسی ترافیک سایت در کنار بررسی سایر فاکتور ها همچون نرخ تبدیل، نرخ پرش، رتبه سایت و .. می تواند تحلیل دقیق و کاملی از میزان موفقیت و تاثیرگذاری استراتژی ها و اقدامات دیجیتال مارکتینگ ارائه نماید.

چرا به روز بودن در انتخاب روش برای افزایش ترافیک سایت اهمیت دارد؟

روش های افزایش ترافیک سایت، روش هایی هستند که کاربران را به سایت شما جذب می کنند. خواسته ها و سلایق کاربران متغیر است.

در هر زمان باید خواسته ها و سلایق کاربران و مخاطبان هدف را در همان زمان در نظر بگیرید. اگر به دنبال روش هایی هستید که کاربران بیشتری جذب کنید و ترافیک سایت خود را افزایش دهید، باید با به روز ترین روش ها واقف باشید.

برای مثال در سال 2021، جستجوی صوتی بیشتر از گذشته مد نظر کاربران است، بنابراین باید محتوای سایت خود را برای جستجوی صوتی بهینه کنید.

شبکه های اجتماعی رونق بیشتری گرفته اند و استفاده از گوشی های هوشمند بیشتر از گذشته شده است. در ادامه به برخی از روش های افزایش ترافیک در سال 2021 می پردازیم.

 

web-traffic
راهکار های افزایش ترافیک سایت را به روز کنید

 

1-بهینه سازی سرعت برای افزایش ترافیک سایت

حال که تصمیم به افزایش ترافیک سایت خود دارید، بهتر است توجه ویژه ای به سرعت سایت خود داشته باشید. سرعت سایت نقش بسیار مهمی در جذب کاربران دارد.

یک سایت کند هرگز نمی تواند در افزایش ترافیک موفق عمل نماید. زمانی که سرعت بارگذاری سایت شما کند است، مابقی اقدامات شما از دید کاربران پنهان می ماند، چرا که کاربران سایت شما را ترک می کنند.

شما تنها چند ثانیه برای جذب کاربران فرصت دارید. تلاش کنید سرعت سایت خود را بهینه کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که سرعت سایت متغیر است و اگر امروز سایت سریعی دارید، به این معنا نیست که همیشه سایت شما سریع خواهد بود.

با افزایش حجم فایل ها، سنگین شدن پایگاه داده ها و … به مرور زمان ممکن است سایت شما سرعت خود را از دست بدهد. به همین دلیل توصیه می شود سرعت سایت خود را همواره مورد پایش قرار دهید و برای افزایش آن اقدامات لازم را انجام دهید.

در صورتی که با وجود تلاش و اقدامات متعدد، ترافیک سایت شما به اندازه کافی افزایش نمی یابد، بهتر است اولین پارامتری که چک می کنید، سرعت سایت شما باشد.

2- اهمیت ظاهر حرفه ای در افزایش ترافیک سایت

ظاهر سایت شما می تواند تاثیر زیادی در افزایش ترافیک سایت شما داشته باشد. زمانی که کاربر وارد سایت شما می شود باید به راحتی آنچه را که می خواهد بیابد.

استفاده از سایت باید بدون پیچیدگی بوده و کاملا ساده باشد. اهمیت زیادی دارد که در طراحی ظاهر سایت به اصول روانشناسی توجه کنید. از رنگ ها به درستی استفاده کنید تا کاربر جذب سایت شما شود.

از تصاویر با کیفیت و جذاب استفاده کنید. دسته بندی صحیح مطالب و انسجام سایت نیز اهمیت زیادی دارد. کاربر نباید احساس سردرگمی و کلافگی داشته باشد.

هر چه در طراحی ظاهر سایت خلاقانه تر عمل کنید، در جذب کاربر موفق تر خواهید بود. استفاده از تبلیغات متعدد و کلافه کننده یا پاپ آپ های تبلیغاتی که کاربر را خسته می کنند می تواند باعث افت ترافیک سایت شود.

 

web-ui
اهمیت ظاهر سایت در افزایش ترافیک

 

3-تولید محتوای خوب و اصولی برای افزایش ترافیک سایت

بدون شک یکی از اصلی ترین دلایل بازدید از سایت شما، استفاده از محتوایی است که برای مخاطب خود بر روی سایت قرار می دهید.

اگر می خواهید که ترافیک سایت را به صورت کیفی افزایش دهید، اهمیت زیادی دارد که محتوای خوب و کاربر پسند تولید کنید. محتوا باید روان، ساده و قابل فهم باشد و نیازی از نیاز های کاربران را رفع نماید.

به صحت محتوایی که ارائه می کنید و قابل اعتماد بودن آن اهمیت دهید. از محتواهایی طولانی کمتر استفاده کنید. تولید انواع محتوا را مد نظر داشته باشید.

علاوه بر محتواهای متنی، محتواهای ویدیویی، پادکست ها و .. نیز می توانند برای کاربران بسیار جذاب باشند. در تولید محتوا خلاق باشید. برای مثال می توانید با افراد صاحب نظر و سرشناس مصاحبه کنید.

استفاده از عناوین جذاب اهمیت زیادی دارد. البته به این نکته توجه کنید که استفاده از عناوین جذابی که با محتوا تناسبی ندارند، استراتژی مناسبی برای افزایش ترافیک سایت نیست.

از تصاویر با کیفیت در محتوای خود استفاده کنید. کلمات کلیدی و عبارات کلیدی را اصولی و بر اساس شناخت و خواسته کاربران انتخاب کنید. به این نکته نیز توجه کنید که تکرار بی رویه کلمات کلیدی که باعث افت کیفیت محتوا شود، نه تنها در افزایش ترافیک سایت مفید نیست، حتی می تواند باعث ریزش کاربران شما شود.

بر اساس الگوریتم های جدید گوگل، تکرار بیش از حد کلمات کلیدی تاثیر بر سئو سایت شما ندارد. هر چه محتوای جالب تر، نوآورانه تر و کاربر پسندتر تولید کنید، سایت شما ترافیک بیشتری خواهد داشت و جایگاه بهتری در سئو خواهید داشت.

4-در اولویت موتور های جستجو باشید!

یکی از اصلی ترین راهکار ها برای افزایش ترافیک سایت کیفی، تلاش برای قرار گرفتن در اولویت موتور های جستجو است. تصور کنید سایتی برای فروش و عرضه اسباب بازی دارید، کسانی که در موتور جستجو خرید اسباب بازی جستجو می کنند، مخاطبان اصلی مد نظر شما هستند که باید جذب سایت شما شوند.

اگر موتور جستجو آنها را به سمت سایت شما هدایت کند، بدون شک افزایش ترافیک خواهید داشت و بازدید از سایت شما افزایش می یابد. به تکنیک های سئو توجه ویژه ای داشته باشید تا در اولویت موتور های جستجو باشید.

اقدامات زیرمجموعه این روش بسیار متعدد هستند و به نحوی می توانند با دیگر روش های پیشنهادی برای افزایش ترافیک سایت که در ادامه معرفی می­شود، مرتبط باشد.

برای مثال شما برای قرار گرفتن در اولویت موتور های جستجو باید به دنبال بک لینک باشید، به صورت مستمر و منظم محتوای کاربر پسند تولید کنید، یا این که سایتی با سرعت خوب داشته باشید.

 

web-traffic
قرار گرفتن در اولویت موتور جستجو برای افزایش ترافیک کیفی

 

5-از ظرفیت شبکه های اجتماعی برای افزایش ترافیک سایت غافل نشوید

شبکه اجتماعی همیشه در افزایش ترافیک سایت اهمیت زیادی داشته اند و یکی از بهترین روش های برای گرفتن بک لینک و افزایش بازدید از سایت هستند.

در سال 2021، این روش بسیار موثرتر از گذشته است چرا که شبکه های اجتماعی نقش پر رنگ تری در زندگی کاربران یافته اند. شما میتوانید با فعالیت در شبکه های اجتماعی از ظرفیت این شبکه ها و کاربران زیاد آنها به نفع سایت خود استفاده کنید.

بر اساس نوع فعالیت خود، شبکه اجتماعی مناسب را بیابید و سعی کنید به کمک شبکه اجتماعی ترافیک سایت را افزایش دهید. برای مثال اینستاگرام یک شبکه اجتماعی قدرتمند است که می تواند در افزایش ترافیک انواع سایت ها از جمله سایت های فروش پوشاک، لوازم آرایشی و تزئینی بسیار مناسب باشد.

می توان با ایجاد پیج در اینستاگرام در این شبکه، سایت مورد نظر را به مخاطبان معرفی نمود. شبکه های اجتماعی بستر مناسبی برای افزایش ترافیک کیفی و هدفمند هستند چرا که شما می توانید به راحتی گروه هدف خود را از میان گروه های مختلف بیابید.

از ظرفیت شبکه های اجتماعی متعدد از جمله linkedin، اینستاگرام، واتس آپ، توییتر و … استفاده کنید و از این فرصت غافل نشوید.

6-برنامه ریزی برای تبلیغات هوشمند

هرگز نباید از تبلیغات غافل شوید. تمامی رقبای شما در حال تبلیغ و معرفی سایت خود به مخاطبان بیشتر هستند. غفلت از تبلیغات می تواند به سرعت شما را به سمت شکست بکشاند.

برای افزایش ترافیک سایت خود، به دنبال راه هایی باشید که بتواند بیشترین تاثیر را در افزایش بازدید از سایت شما داشته باشد. یک تبلیغ موثر تبلیغی است که هزینه و میزان تاثیر آن متناسب باشد.

هر چه تبلیغ کم هزینه تر و موثر تر باشد، ایده آل تر است. روش های مختلف را امتحان کنید و متکی یک نوع تبلیغ نباشید.

شما میتوانید سایت خود را در شبکه های اجتماعی، در رسانه ها، برگزاری جشنواره ها، بیلبوردها، به کمک اینفلوئنسر ها و … تبلیغ کنید. توصیه می­کنیم نتایج و میزان تاثیر را بررسی کنید و همواره روش های منتخب خود را مورد پایش و ارزیابی قرار دهید.

 

web-ads
تبلیغ برای افزایش ترافیک سایت

 

7-وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی یک راه مناسب برای افزایش ترافیک سایت است. وبلاگ ها در سال 2021 بیشتر از گذشته مد نظر هستند. شما می توانید به صورت مهمان در وبلاگ های متعدد محتوای خوب ارائه کنید.

این روش به شما کمک می کند تا فرصتی برای معرفی سایت خود در وبلاگ میزبان داشته باشید. توصیه می کنیم از وبلاگ نویسی به صورت دو طرفه استفاده کنید.

به این معنا که شما هم میزبان باشید و اجازه دهید تا محتوای دیگران نیز در سایت شما منتشر شود. البته لازم است چه به عنوان مهمان و چه به عنوان میزبان، حساسیت زیادی نسبت به کیفیت محتوا داشته باشید.

8-به فکر جذب بک لینک از سایت های مختلف و معتبر باشید

بدون شک سایت های زیادی وجود دارند که قدمت بیشتری از سایت شما داشته و مخاطبان بیشتری دارند. شما می توانید از ظرفیت این سایت ها برای افزایش ترافیک سایت خود استفاده کنید.

با سایت های معتبر تعامل داشته باشید و تلاش کنید به نحوی از این سایت ها بک لینک به سایت خود بگیرید. اغلب مدیران سایت ها از این ظرفیت غفلت می کنند.

در حالی که گرفتن بک لینک می تواند به عنوان یک روش سئو خارجی، جایگاه سئو سایت شما را ارتقا داده و باعث افزایش ترافیک سایت شما شود.

9- یک سایت پاسخگو و تعاملی داشته باشید

شاید این موضوع به اندازه موضوعات قبل مد نظر شما نباشد اما به همان اندازه یا حتی بیشتر تاثیرگذار است. برای افزایش ترافیک سایت شما باید یک سایت پاسخگو داشته باشید.

کاربران سایت باید بتوانند به نحوی با شما در تعامل باشند. شاید لازم باشد زیرساختی را برای درج سوالات، ارائه نظرات و … داشته باشید. شما باید بتوانید از بستر سایت خود با کاربران ارتباط برقرار نمایید.

راه های مختلفی برای ایجاد این تعامل وجود دارد. برای مثال می تواند از چت آنلاین استفاده کنید و یک پشتیبانی حرفه ای و قوی برای سایت خود طراحی کنید.

سعی کنید نظرات کاربران را به دقت مورد بررسی قرار دهید و سایت خود را بر اساس نظرات کاربران بهینه سازی کنید. نظرات کاربران می تواند منبع خوبی برای یافتن ایده های جدید و خلاقانه باشد.

بهتر است راهی برای تداوم ارتباط و تعامل با کاربران بیابید و تلاش کنید تا آنها را به مخاطبان وفادار سایت خود تبدیل کنید. برای مثال می توانید از کاربران بخواهید تا در سایت شما ثبت نام کنند و راهی برای ارتباط شما با خود تعریف نمایند. می توانید برای مخاطبان سایت خود باشگاه مشتریان و … تشکیل دهید.

 

Web-Interaction
تعامل با کاربر و اهمیت آن در افزایش ترافیک سایت

 

10- ایمیل مارکتینگ را دست کم نگیرید.

ایمیل مارکتینگ روز به روز قدرت بیشتری می گیرد و به روش موثرتری برای افزایش ترافیک سایت تبدیل می شود. شما می توانید از طریق ارسال ایمیل به افراد و گروه های مختلف، سایت خود را به آنها معرفی کنید یا از آنها بخواهید که سری به سایت شما بزنند.

همچنین می توانید محتوایی از سایت خود را از طریق ایمیل برای آنها بفرستید و برای خواندن بخش های دیگر محتوا با معرفی لینک آنها را به سایت خود دعوت کنید.

در صورتی که از بازدید کنندگان قبلی سایت خود، آدرس ایمیل داشته باشید می توانید خبر ها، اتفاقات جدید و .. را از طریق ایمیل به آنها اطلاع دهید.

11- افزایش ترافیک سایت برای یک سایت ریسپانسیو

اگر به دنبال افزایش ترافیک سایت هستید، باید یک سایت ریسپانسیو داشته باشید. سایت واکنش­گرا یا ریسپانسیو سایتی است که در تمامی دستگاه های هوشمند به درستی نمایش داده می شود.

از آنجایی که روز به روز به تعداد کسانی که از گوشی همراه برای بازدید از سایت ها استفاده می کنند، افزوده می شود، اهمیت زیادی دارد که یک سایت واکنشگرا داشته باشید که بتوان به راحتی از آن از طریق گوشی استفاده نمود.

پیش بینی می شود این موضوع روز به روز اهمیت بیشتری بیابد و به یک اصل غیر قابل اجتناب در آینده نه چندان دور تبدیل شود.

12- توجه به  لینک های داخلی برای افزایش ترافیک سایت

 لینک های داخلی می توانند باعث افزایش ترافیک سایت شما شوند. کاربران جذب سایت شما می شوند و با استفاده از لینک های داخلی به بخش ها و صفحات مختلف سایت هدایت می شوند.

شما با لینک های داخلی اصولی می توانید کاربران را زمان بیشتری در سایت خود نگه دارید. سپری کردن زمان بیشتر در سایت و رضایت بیشتر کاربران، بدون شک باعث بازگشت آنها به سایت شما می شود. به این نکته نیز توجه داشته باشید که لینک های داخلی در سئو سایت شما اهمیت زیادی دارند.

 

web-linkbuilding
لینک های داخلی برای افزایش ترافیک

 

13- حذف لینک های بد، شکسته و بی فایده

اهمیت زیادی دارد که سایت خود را به روز کنید و سایت پویایی داشته باشید تا ترافیک سایت شما افزایش یابد. یکی از نکاتی که باید در به روز رسانی سایت خود بررسی کنید، حذف لینک های شکسته و بد می باشد.

این نوع لینک ها باعث ریزش کاربران می شوند. همچنین تاثیر منفی بر سئو سایت شما دارند. برخی بک لینک ها نیز وجود دارد که مخرب یا شکسته نیستند اما بی فایده اند.

افزایش تعداد بک لینک ها که منجر به افزایش کاربران نمی شود، تنها با هدف ارتقا جایگاه سئو توسط سایت ها انجام می شود. توجه به این نکته نیز اهمیت دارد که در صورت افزایش بیش از حد این نوع بک لینک ها، گوگل به سرعت آنها را شناسایی نموده و ضمن افت جایگاه سئو، ممکن است شما را جریمه کند.

این اتفاق می تواند باعث کاهش ترافیک سایت شما شود. بنابراین لینک های بی فایده را حذف کنید.

14- ترافیک سایت خود را تحلیل کنید

در کنار تمامی اقداماتی که برای افزایش ترافیک سایت انجام می دهید، اهمیت زیادی دارد که ترافیک سایت خود را مورد تحلیل قرار دهید.

این کار به شما در برنامه ریزی های آتی کمک زیادی می کند. سایتهای مختلفی وجود دارند که می توانند به شما در تحلیل ترافیک کمک کنند.

با کمک این سایت ها می توانند به تخمینی از بازدید کنندگان در یک ماه، زمان میانگینی که بازدید کنندگان در سایت شما می گذرانند، نرخ پرش، درصد ترافیک از مجاری متفاوت و اطلاعات مشابه دست یابید.

برخی سایت ها به شما کمک می کنند تا کلمات کلیدی پر ترافیک را شناسایی کنید و به شناخت از مخاطبان و تمایلات آن­ها دست یابید.

سایت های مختلف امکانات و قابلیت های مختلفی را برای بررسی و تحلیل ترافیک سایت در اختیار شما قرار می دهند. بهتر است با این سایت ها و قابلیت آن­ها آشنا شوید و متناسب ترین سایت را برای این کار انتخاب کنید.

 

website-checker
تحلیل ترافیک سایت

 

15- برای افزایش ترافیک سایت حواستان به رقبا باشد

سایت های مشابه سایت خود را شناسایی کنید. در میان این سایت ها، سایت های پر ترافیک را بیابید. سایت های رقیب خود را همواره مورد بررسی قرار دهید.

اقدامات این سایت ها می تواند منبع خوبی برای شناسایی ایده های جدید و یافتن راهکار های متعدد برای افزایش ترافیک سایت باشد. با بررسی این سایت ها می توانید راهکار های غیر موثر را نیز شناسایی کنید و دیگر برای این راهکار ها وقت نگذارید.

این اصل را فراموش نکنید که کپی کردن مطالب و اقدامات تکراری هرگز موثر نیست و خلاقیت بهترین راه برای جذب کاربران است. از سایت های مشابه برای شناسایی راهکارها، میزان تاثیرگذاری آنها و یافتن ایده های جدید استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *