رابط کاربری (UI) چیست؟

این مقاله 52 بار بازدید شده است

رابط کاربری (UI) چیست؟ همه چیز درباره رابط کاربری!

 

طراحی رابط کاربری یا  User Interface که به صورت مخفف UI  گفته می شود، تخصصی است که به طراحی و برنامه ریزی مجموعه اقداماتی می پردازد که نتیجه آن رابطه و تعامل بهتر کاربر با خدمات، محصول یا سیستم است.

هر چند طراحی UI می­تواند برای انواع خدمات، محصولات و گستره بسیار وسیعی از انواع سیستم ها مطرح باشد، این اصطلاح در طراحی سایت، نرم افزارها، گیم و اپلیکیشن ها رواج بیشتری دارد. UI  معمولا همراه با اصطلاح تجربه کاربری User Experience یا UX  مطرح می شود.

بسیاری این دو نوع طراحی را مکمل یکدیگر و برخی دیگر UIرا زیر مجموعه UX می دانند. در این مقاله ضمن معرفی معنا و مفهوم UI، به نکات مهم و تاثیرگذار در موفقیت پروژه های UI می پردازیم.

 

 

رابط کاربری و اهمیت آن

 

رابط کاربری و مفهوم آن

 

برای درک مفهوم رابط کاربری، یک مثال را با یکدیگر مرور می کنیم. تصور کنید که تصمیم دارید میان دو سایت، یکی را انتخاب کنید. در لحظه مراجعه به یکی از سایت ها، مجذوب زیبایی گرافیکی سایت می شوید و در نگاه اول آنچه را که می خواهید می یابید.

به راحتی می توانید با سایت و محتوای آن ارتباط برقرار نموده و از آن استفاده کنید. سایت دیگر محتوای یکسانی با سایت اول دارد با این تفاوت که ظاهر آن به اندازه سایت اول زیبا نیست.

دسته بندی اطلاعات به درستی انجام نشده است و لازم است تا برای یافتن آنچه که می خواهید زمان صرف کنید. سایت پیچیده به نظر می رسد و شما برای استفاده از آن سردرگم هستید.

تفاوت این دو سایت را می توان مفهوم طراحی رابط کاربری دانست. در واقع سایت اول UI بهتری دارد و شما بهتر می توانید با آن ارتباط برقرار کنید.  بنابراین رابط کاربری را می توان این چنین بازتعریف نمود:

مجموعه ای از اقدامات که موجب ارتقا و تسهیل تعامل کاربر با سیستم مد نظر بشود، طراحی UI  نامیده می شود. واضح است که طراحی گرافیکی و زیبایی ظاهری می تواند بخش قابل توجهی از طراحی UI باشد اما نمی توان UI را تنها مسائل مربوط به زیبایی و ظاهر دانست.

برای مثال اگر طراحی UI برای یک سایت مطرح شود، تمامی مباحث مربوط به زیبایی ظاهری، سهولت استفاده از سایت و یافتن مطالب مورد نظر، حتی سرعت اسلایدر های سایت را می توان در زمره طراحی رابط کاربری در نظر گرفت.

رابط کاربری برای کدام محصول و خدمات مطرح است؟

مشخصا در خصوص هر محصول، خدمات یا سیستمی می توان رابط کاربری را مطرح نمود. از گذشته تمامی تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات حرفه ای و موفق، به تعامل بهتر با کاربر بها داده و اهمیت آن را می دانستند.

برای مثال بسته بندی زیبا، در دسترس بودن بودن، سهولت استفاده از آن، داشتن راهنمای ساده همگی می تواند در زمره اقدامات طراحی UI برای یک محصول باشد.

 

 

رابط کاربری می تواند برای تمامی کسب و کار ها مطرح باشد

 

به دلیل رقابت تنگاتنگی که در دنیای دیجیتال وجود دارد، طراحی UI در خصوص طراحی سایت ها، نرم افزارها، گیم ها، اپلیکیشن ها و … اهمیت بسیاری زیادی داشته و به صورت کاملا تخصصی دنبال می شود.

افراد زیادی به عنوان متخصص UI در این زمینه در سراسر جهان مشغول به فعالیت هستند و بسیاری دیگر در حال کسب مهارت و دانش لازم جهت فعالیت در این زمینه هستند. تقاضا برای این تخصص نیز آینده رو به رشدی دارد.

 

طراح رابط کاربری چه تخصصی دارد؟

 

بدون شک برای رسیدن به موفقیت نیاز به طراحی اصولی و حرفه ای رابط کاربری دارید. قبل از مراجعه به یک طراح UI باید بدانید که UI یک تخصص کاملا پیچیده و چند مهارتی است و رشته دانشگاهی با این عنوان وجود ندارد.

یک متخصص و طراح UI، علاوه بر تسلط بر اصول و مبانی طراحی گرافیکی و آشنایی با نرم افزار های طراحی باید با اصول دیگری همچون برنامه نویسی، روانشناسی، اصول طراحی تعاملی و … نیز آشنا باشد.

درک بالا و خلاقیت از دیگر مشخصات یک طراح UI زبده است. تجربه بیشتر طراح UI می تواند به شما کمک کند تا در سریع ترین زمان ممکن، کاربران بیشتر را مجذوب خود نموده و به موفقیت بیشتری دست یابید.

 

اهمیت رابط کاربری

 

موفقیت کسب و کار شما بدون شک در گرو رضایت کاربر و تجربه خوب او در ارتباط با محصول، خدمات یا سیستم شماست. با تجربه کاربری خوب شما می توانید به افزایش مشتری، وفاداری مشتری، قدرت گرفتن برند، افزایش نرخ تبدیل و … امیدوار باشید.

درک معنای رابط کاربری اهمیت آن را در تجربه کاربری نمایان می سازد. شما برای آفرینش تجربه خوب برای کاربر به یک رابط کاربری اصولی، حرفه ای و صحیح نیاز دارید. اگر کاربر نتواند به درستی با محصول، خدمات یا سیستم ارتباط برقرار نماید، چگونه خواهد توانست از آن استفاده کند و به تجربه خوب و رضایت برسد؟

به همین دلیل نمی توان مرز مشخصی بین این دو مفهوم تعریف نمود و محدوده اقدامات زیر مجموعه دو نوع طراحی را به صورت کامل مرز بندی نموده و از یکدیگر جدا کرد. آنچه که مسلم است یک محصول، خدمت یا سیستم برای موفقیت نیاز به هر دو نوع طراحی دارد.

 در پروژه های طراحی رابط کاربری، تمامی اقدامات به نحوی برنامه ریزی و انجام می شوند که زیبایی ظاهری نیز حفظ شود چرا که زیبایی ظاهری تاثیر بسیار زیادی در تعامل و ارتباط برقرار نمودن کاربران با سیستم دارد.

به دلیل اهمیت طراحی بصری در طراحی های UI، رایج است که طراحی UI را به اشتباه با طراحی گرافیکی یکسان می دانند.

 

اهمیت رابط کاربری در تجربه کاربری

 

اگر کسب و کار اینترنتی دارید، اهمیت زیادی دارد که کسب و کار شما در اولویت موتور های جستجو باشد. برای مثال در صورتی که توسط گوگل به مخاطبان معرفی بشوید و در اولویت جستجو این موتور باشید، تعداد کاربران و در نهایت مشتریان شما به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابند.

اقداماتی که شما برای بهینه سازی سایت خود انجام می دهید تا در اولویت موتور های جستجو قرار بگیرید تحت عنوان سئو شناخته می شود. طراحی رابط کاربری می تواند به شما کمک کند تا در اولویت جستجو موتور ها قرار گرفته و جایگاه سئو مناسبی داشته باشید.

هر چند الگوریتم های گوگل برای اولویت بندی کاملا شناخته شده نیست اما آن چه که واضح است رضایت کاربران اهمیت زیادی در این اولویت بندی دارد. جذب کاربران بیشتر و گذراندن زمان بیشتر در سایت شما می تواند زمینه اعتماد گوگل به سایت شما را فراهم آورد.

زمانی که جایگاه سئو مناسبی داشته باشید می توانید با صرف هزینه کمتر برای بازاریابی، مشتریان و مخاطبان بیشتری داشته باشید. بنابراین اگر صاحب کسب و کار هستید لازم است تا به هزینه طراحی رابط کاربری به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید.

 

گام اول در طراحی کاربری اهمیت شناخت پروژه

 

اگر طراح UI هستید یا قصد مراجعه به یک طراح UI را دارید، قبل از هر اقدامی، باید به یک نکته توجه نمایید. قبل از آغاز پروژه طراحی رابط کاربری، اهداف، مشخصات، مزیت ها ،کاربران و … محصول، خدمات یا سیستم مورد نظر باید به دقت تعیین شده و مشخص باشند.

در صورتی که شناخت در خصوص پروژه وجود نداشته باشد، پروژه طراحی رابط کاربری نیز با شکست مواجه خواهد شد. برای مثال تصور کنید که قرار است طراحی UI برای سایتی انجام شود که مشخص نیست چه نوع محتوایی در آن قرار داده خواهد شد یا این که مخاطبان سایت چه کسانی هستند.

در این شرایط اجرای پروژه طراحی UI ممکن است با چالش های جدی مواجه شود یا این که لازم باشد بارها طراحی را تکرار کنید. بنابراین اگر مدیر کسب و کاری هستید یا یک طراح UI هستید، قبل از هر اقدامی شناخت کافی از سیستم مورد نظر کسب نمایید.

 

شناخت پروژه اولین قدم در طراحی رابط کاربری

 

گام دوم اهمیت شناخت کاربران  طراحی  UI

پس از شناخت سیستم،  ضرورت دارد که یک طراح رابط کاربری به شناخت کامل از کاربران دست یابید. برای طراحی سیستم منطبق بر خواسته، نیاز و سلیقه کاربر،  باید کاربران را به دقت بشناسید.

تصور کنید طراحی UI  برای یک سایت انجام می شود و لازم است تا در خصوص ظاهر، رنگ و سبک طراحی یک سایت تصمیم گیری شود. بدون شک اهمیت زیادی دارد که بدانید کاربران اصلی سایت چه کسانی هستند، در چه محدوده سنی قرار دارند و چه نوع طراحی را می پسندند.

اگر مدیر یا صاحب کسب و کار هستید با طراح UI نهایت همکاری را جهت شناخت کاربران داشته باشید. اگر طراح UI هستید اهمیت زیادی به این گام بدهید چرا که موفقیت طراحی شما در گرو این مرحله است.

 

گام  سوم توجه به نیاز های آتی کاربران در طراحی رابط کاربری

در یک پروژه طراحی رابط کاربری حرفه ای، نیازهای آتی کاربران نیز مورد توجه قرار می گیرد. لازم است تا در طراحی به نیاز های آتی نیز توجه داشته و طراحی به نحوی انجام شود که در آینده، رفع نیاز های کاربر با چالش مواجه نشود.

البته این به این معنا نیست که طراحی UI فقط یکبار و برای همیشه انجام می شود. ضرورت دارد تا پروژه های رابط کاربری به صورت منظم و منسجم مورد پایش قرار بگیرد و در صورت وقوع تغییرات یا عدم حصول نتیجه (رضایت کاربر) باز طراحی انجام شود. یک طراح UI باید قادر باشد تا رفتار کاربران را به دقت تحلیل و آنالیز نماید و طراحی را متناسب با نتایج تحلیل به روز نماید.

جالب است بدانید به مرور زمان و با کسب تجربه، بسیاری از متخصصان طراحی رابط کاربری حتی قادر به پیش بینی رفتار کاربران هستند.

 

شناخت کاربران و اهمیت آن در طراحی رابط کاربری

 

 

گام چهارم رعایت اصل سادگی در طراحی رابط کاربری

فرقی ندارد که یک طراح رابط کاربری هستید یا مدیر یک کسب و کار که قصد همکاری با طراحان UI را دارید، باید بدانید که سادگی یک اصل در طراحی UI حرفه ای است که احتمال تعامل بهتر کاربر با سیستم را به میزان زیادی افزایش می دهد.

در اغلب طراحی های حرفه ای و موفق در جلب رضایت کاربران، می توانید سادگی را به وضوح بیابید. بنابراین برای داشتن UI بهتر و قوی تر به دنبال طراحی های پیچیده نباشید و تصور نکنید که پیچیدگی، نشان دهنده حرفه ای بودن یا تخصصی بودن UI است.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *