seo

سئو به زبان ساده

[pars-player mp4=”https://manawp.com/wp-content/uploads/2022/09/سئو-چیست.mp4″ id=”96622155″]

سئو یکی از جذاب ترین موضوعات قرن حاضر است و بازار آموزش سئو بسیار پر رونق است. روز به روز به تعداد کسانی که پی به اهمیت سئو می برند، افزوده می شود.

سئو به قدری اهمیت دارد که می توان به جرات گفت تمامی افراد به آشنایی حداقلی با سئو نیاز دارند. اگر کسب و کار اینترنتی دارید یا مدیریت سایتی بر عهده شماست، ضرورت آشنایی با سئو دو چندان می شود. اگر می خواهید با صرف حداقل زمان با مفاهیم و کلیات سئو آشنا شوید، با ما همراه باشید.

 

سئو به زبان ساده چیست؟

قبل از این که به آموزش سئو بپردازیم، لازم است شما را با مفهوم سئو آشنا کنیم. اول باید بدانید که سئو به صورت SEO نوشته می شود و خلاصه عبارت  Search Engine Optimization به معنای بهینه شده برای موتور های جستجوست اما مفهوم آن چیست؟

سایت ها و محتواهای زیادی در دنیای اینترنت وجود دارد و روز به روز هم حجم آنان بیشتر می شود، بنابراین ضروری است که موتورهای جستجو به ما کاربران دنیای مجازی در یافتن محتوا و سایت مورد نظرمان کمک کنند.

یکی از قدرتمندترین این موتور های جستجو گوگل است. زمانی که شما به دنبال موضوع، سایت، کالا و خدمت مشخصی هستید، آن را به کمک گوگل جستجو می کنید.

گوگل به کمک الگوریتم ها، سعی می کند خواسته و نیاز شما را درک کند، میان محتوا ها و سایت ها جستجو کند و بهترین پیشنهاد ها را به ترتیب اولویت به شما معرفی کند.

آموزش سئو یعنی این که یاد بگیرید معیارهای گوگل برای رتبه بندی چیست و چه اقدامتی باید انجام دهید تا در اولویت این موتورهای جستجو قرار بگیرید و شانس بیشتری برای دیده شدن داشته باشید.

اقدامات سئو بسیار متنوع هستند که در ادامه شما را بیشتر با این اقدامات آشنا می کنیم. اقدامات سئو توسط متخصصان و مشاوران سئو برنامه ریزی و انجام می شوند.

وظایف یک کارشناس سئو  

از آنجایی که اقدامات سئو نیاز به بررسی و برنامه ریزی دقیق دارد، معمولا یک کارشناس سئو یا تیمی از کارشناسان سئو برنامه ریزی و انجام اقدامات را بر عهده می گیرند.

کارشناس سئو فردی است که آموزش های تخصصی لازم را در زمینه سئو گذارنده است و تجربه کافی را در این زمینه دارد. لازم به توجه است که رشته دانشگاهی برای آموزش سئو و کسب مهارت های مرتبط وجود ندارد و معمولا لازم است تا دوره های متعددی در آموزشگاه های معتبر گذرانده شود.

در بسیاری از مواقع افراد با گذراندن کارآموزی و دوره های تخصصی نزد افراد متخصص و با تجربه مهارت لازم را کسب می نمایند. برای این که تبدیل به یک کارشناس زبده سئو شوید، علاوه بر آموزش و کسب مهارت به تمرین و کسب تجربه نیز نیاز دارید.

نکته مهم دیگر این است که گوگل مدام در حال به روز کردن الگوریتم های خود می باشد و یک کارشناس سئو باید به روز باشد و در صورت نیاز دوره های جدید آموزش سئو را نیز بگذراند تا دانش و مهارت خود را به روز کند.

همچنین ممکن است لازم باشد تا یک کارشناس سئو برای برنامه ریزی و انتخاب عملیات با یک مشاور سئو که با تجربه تر و زبده تر است، مشورت نماید.

وظایف و اقدامات یک کارشناس سئو را می توان شامل موارد زیر دانست:

  • انتخاب استراتژی و اولویت بندی اقدامات ( ممکن است با مشورت مشاور سئو انجام شود)
  • پیش بینی هزینه ها و بودجه بندی
  • برنامه ریزی عملیاتی و انجام اقدامات سئو
  • ارزیابی نتایج و اثربخشی اقدامات
  • بازبینی در اقدامات و برنامه ها

با توجه به حجم اقدامات برنامه ریزی شده و میزان سرمایه گذاری شما در زمینه سئو، ممکن است لازم باشد تیم های مختلف با یکدیگر همکاری نمایید.

برای مثال اگر استراتژی شما ارتقا جایگاه سئو با تولید محتوا باشد، ممکن است به تیم های مجزای تولید محتوا نیاز داشته باشید.

میزان درآمد سئوکار

 بدون شک یکی از نکات مهم برای تصمیم گیری جهت صرف وقت برای یادگیری و آموزش سئو، میزان درآمد یک سئو کار است. درآمد سئو کار می تواند بسیار متنوع باشد و بستگی زیادی به میزان مهارت و تجربه او دارد.

اما در کل باید بدانید درآمد یک سئوکار درآمد مطلوبی محسوب می شود ومی توان این تخصص را در سراسر جهان از جمله تخصص و مهارت های پردرآمد دانست.

بازار متخصصان سئو در سراسر جهان داغ است و پیش بینی می شود با قدرت گرفتن کسب و کار های مجازی و افزایش آنها، نیاز به این تخصص در آینده نیز بیشتر شود. بنابراین اگر به دنبال یک مهارت شیرین و هیجان انگیز با درآمد مطلوب هستید، سئو می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد.

چند مدل سئو داریم؟

در آموزش سئو باید بدانید که اقدامات سئو به دو دسته کلی تقسیم می شوند. اقدامات سئو داخلی  و اقدامات سئو خارجی. هر دو نوع سئو برای قرار گرفتن در جایگاه مناسب نتایج جستجو ضروری است و شما باید هر دو نوع اقدام را یاد بگیرید.

اقدامات سئو داخلی، اقداماتی هستند که شما آنها را به صورت داخلی روی سایت خود انجام می دهید و بدون توجه به واکنش مستقیم کاربران، این اقدامات تاثیر مثبت بر جایگاه سئو شما دارند.

بیشتر بخوانید
ایده های کسب درآمد در منزل با کمترین سرمایه

برای مثال زمانی که سرعت بارگذاری سایت خود را بهینه می کنید، اقدام داخلی انجام داده اید. البته باید بدانید که این اقدامات هم در نهایت باعث جلب رضایت کاربر می شوند.

اقدامات سئو خارجی آن اقداماتی هستند که خارج از سایت و برای جلب رضایت و توجه کاربران انجام می شوند. برای مثال معرفی سایت در شبکه های اجتماعی و گرفتن بک لینک از جمله اقدامات سئو خارجی است.

سئو کلاه سفید یا سئو کلاه سیاه؟

در این مقاله هدف ما آموزش سئو کلاه سفید است. در یک نوع دسته بندی دیگر اقدامات سئو به دو دسته کلی سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه دسته بندی می شوند.

اقداماتی که شما برای جلب رضایت کاربر و ارتقا جایگاه سئو انجام می دهید و از نظر گوگل هم مجاز هستند، سئو کلاه سفید نامیده می شوند. اقداماتی مثل تولید محتوا، افزایش سرعت بارگذاری، رپورتاژ آگهی، تبلیغ سایت برای گرفتن بک لینک و … همگی در دسته اقدامات سئو کلاه سفید قرار می گیرند.

 

اقداماتی که محور آنها فریب موتورهای جستجو است و واقعا منجر به افزایش بازدید و جلب رضایت کاربر نمی شوند، اقدامات سئو سیاه نامیده می شوند.

برای مثال زمانی که شما با استفاده از برنامه نویسی و ربات ها، سعی در گرفتن بک لینک دارید، اقدام شما سئو کلاه سیاه است.  دلیل اصلی روی آوردن به سئو کلاه سیاه، زمان طولانی لازم برای نتیجه بخش بودن اقدامات سئو کلاه سفید است.

هر چند اقدامات سئو سیاه سریع به نتیجه می رسند، اما اگر توسط گوگل شناسایی شوند، مشمول جریمه می شوند که پنالتی گوگل نامیده می شود و ممکن است دیگر هرگز نتوانید اعتماد گوگل را دوباره جلب کنید.

سئو تکنیکال

در آموزش سئو، یکی از محورهای اصلی سئو تکنیکال است. همانطور که از عنوان این نوع از اقدامات پیداست، اقدامات سئو تکنیکال تخصصی و فنی هستند البته لازم نیست کد نویس باشید تا بتوانید اقدامات سئو تکنیکال را انجام دهید.

سئو تکنیکال مجموعه اقداماتی هستند که شما انجام می دهید تا سایت خود را از نظر تکنیکی برای دیگر اقدامات سئو آماده کنید و به نوعی می توان آن را مهیا نمودن بستر برای دیگر اقدامات سئو دانست.

مهیا نبودن بستر مناسب مانع از به نتیجه رسیدن دیگر اقدامات سئو شما خواهد شد. بنابراین می تواند اقدامات سئو تکنیکال را از جمله اولین گام ها برای آغاز پروژه سئو بدانید.

بهینه سازی سرعت سایت، بهینه سازی ساختار سایت برای ربات ها، جلوگیری از ایندکس شدن صفحات به کمک فایل robot.txt، استفاده از ریدایرکت 303، جلوگیری از وجود صفحات تکراری،ایجاد سایت مپ، تلاش برای افزایش امنیت سایت و .. همگی اقداماتی هستند که در زیرمجموعه اقدامات سئو تکنیکال قرار می گیرند. 

کلمه کلیدی در سئو سایت

 کلمات کلیدی اهمیت زیادی در سئو دارد. کلمات کلیدی، کلمات یا عباراتی هستند که شما از طریق آنها، محتوا، کالا و خدمت مورد نیاز خود را جستجو می کنید.

برای مثال زمانی که شما قصد خرید یک پیراهن قرمز رنگ زمستانی را دارید، پیراهن زمستانی، خرید پیراهن زمستانی، پیراهن زمستانی قرمز می توانند نمونه ای از کلمات کلیدی باشند که می توانید به کمک آنها در گوگل جستجو کنید و کالای مورد نیاز خود را بیابید.

در آموزش سئو، موارد زیادی در خصوص کلمات کلیدی به شما آموزش داده می شود، چون انتخاب این کلمات سرنوشت ساز ترین انتخاب هاست.

 

 لازم است به این نکته توجه کنید که جایگاه سئو سایت شما به ازای کلمات کلیدی مشخصی تعیین می شود.

برای مثال اگر شما مدیریت سایت آموزشی در زمینه کنکور را بر عهده دارید به احتمال زیاد جایگاه سئو سایت شما برای کلمات کلیدی همچون کلاس تقویتی کنکور، کلاس تست کنکور و … مهم می باشد و باید برای این کلمات سئو سایت خود را ارتقا دهید.

برای مثال برای این سایت، جایگاه سئو برای کلمات کلیدی همچون بهترین فروشگاه فرش یا بهترین غذای بیرون بر مهم نیست. بنابراین قبل از هر اقدامی برای ارتقا جایگاه سئو باید کلمات کلیدی که برایتان اهمیت دارد و می خواهید به ازای این کلمات جایگاه مناسبی داشته باشید، تعیین می کنید.

 انتخاب کلمات کلیدی بر اساس اهداف و مخاطبان هدف شما تعیین می شود. با انتخاب کلمات کلیدی اشتباه ممکن است جایگاه سئو خود را ارتقا دهید اما به اهداف بازاریابی خود ( نرخ تبدیل مناسب کاربر به مشتری) دست نیابید و مخاطبان اشتباهی را به سایت خود جذب کنید.

تصور کنید که سایت شما سفارش برای کیک خانگی ثبت می کند، کلمات کلیدی سفارش کیک خانگی یا خرید کیک خانگی کسانی را به سایت شما هدایت می کند که قصد خرید کیک دارند اما کلمات کلیدی مثل کیک خانگی سریع به احتمال زیاد کسانی را به سایت شما هدایت می کند که قصد یادگیری پختن کیک را به صورت سریع دارند.

کلمات کلیدی باید اصولی و با تحقیقات کامل و همه جانبه انتخاب شوند.

انواع کلمات کلیدی

اگر قصد دارید تا دوره های تخصصی آموزش سئو را بگذرانید، بدون شک لازم است زمان کافی را برای انتخاب کلمات کلیدی صرف کنید. کلمات کلیدی انواع مختلفی دارند و بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می شوند.

یکی از رایج ترین دسته بندی ها، دسته بندی کلمات کلیدی بر اساس قصد و نیت کاربر یا User Intent است. یعنی کلمات کلیدی را بر اساس نیت و خواسته کاربر دسته بندی کنید و با انتخاب دسته یا دسته های مورد نظر خود، برای ارتقا جایگاه سئو برنامه ریزی و اقدام کنید. بر این اساس شما سه نوع کلمه کلیدی دارید:

  • کلمات کلیدی Informational
بیشتر بخوانید
راز های طراحی سایت شرکتی

برای مثال زمانی که قصد و نیت کاربر شما یادگیری نحوه پخت آش رشته است، این نوع کلمه کلیدی را انتخاب می کنید چون کاربر به دنبال اطلاعات و به اصطلاح information است.

  • کلمات کلیدی Transactional

 این کلمات کلیدی زمانی استفاده می شود که قصد و نیت کاربر انجام معامله و خرید آنلاین است. برای مثال زمانی که از کلمات کلیدی خرید گوشی سامسونگ یا خرید بدلیجات استفاده می کنید، این نوع کلمه کلیدی را انتخاب کرده اید.

  • کلمات کلیدی Navigational

این گروه از کلمات کلیدی زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که کاربر به دنبال سایت خاصی است اما آدرس و دامنه را نمی داند. برای مثال زمانی که دانشگاه صنعتی شریف را جستجو می کنید و به دنبال سایت این دانشگاه هستید، از این نوع کلمات کلیدی استفاده نموده اید.

در آموزش سئو، گروه دیگری از کلمات کلیدی نیز مد نظر است. در این گروه دسته بندی بر اساس حجم جستجوی کاربران است. در این نوع دسته بندی نیز 3 دسته کلمات کلیدی داریم :

-کلمات کلیدی اصلی یا head

این گروه که head نیز نامیده می شوند، بیشترین حجم جستجو را دارند و حوزه کلی را نشان می دهند. این کلمات کلیدی کوتاه هستند. برای مثال موبایل، رستوران، کتاب، داستان و … می تواند در این گروه جای گیرد.  این کلمات مزیت رقابتی زیادی ایجاد نمی کنند.

-کلمات کلیدی عبارتی

به این گروه از کلمات کلیدی در انگلیسی middle tail گفته می شود. این کلمات کلیدی در واقع عبارات کلیدی هستند. عبارات کلیدی از کلمات کلیدی اصلی طولانی تر هستند و دقیق تر منظور را بیان می کنند. برای مثال رستوران ارزان یا رستوران در تهران از جمله این نوع از کلمات کلیدی هستند.

-کلمات کلیدی طولانی

اغلب سایت های پرترافیک برای جذب مخاطب های هدف از این نوع از عبارات کلیدی استفاده می کنند. برای رقابت این نوع از کلمات کلیدی بهترین انتخاب ها هستند. این عبارات طولانی ترین نوع کلمات کلیدی هستند. برای مثال بهترین رستوران فست فود تهران را می توان در این دسته قرار داد.

 

روش پیدا کردن کلمه کلیدی در سئو سایت

با توجه به تاکیدی که بر اهمیت کلمات کلیدی در گوگل داشتیم، مشخصا یکی از مهم ترین نکاتی که باید در آموزش سئو به آن پرداخت، روش های انتخاب صحیح کلمات کلیدی است.

روش های مختلفی برای انتخاب کلمات کلیدی وجود دارد. در یک روش بسیار ساده و مقدماتی می توانید کلمات کلیدی اصلی را حدس بزنید و با جستجوی این کلمات در گوگل، پیشنهادات گوگل را حین تایپ کلمه کلیدی و بعد از جستجو بررسی کنید.

برای مثال تصور کنید شما به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با گوشی موبایل هستید. زمانی که عبارت گوشی موبایل را جستجو می کنید، حین تایپ گوگل به شما پیشنهاداتی دارد که بیشتر جستجو شده اند.

پس از جستجو نیز معمولا گوگل عبارات دیگری را نیز که بیشتر جستجو می شوند در انتهای یا ابتدای صفحه به شما نشان می دهد.  اما زمانی که به دنبال آموزش سئو به صورت حرفه ای هستید، لازم است تا کمی دقیق تر عمل کنید.

در این حالت استفاده از ابزار ها و نرم افزار ها برای انتخاب کلمات کلیدی به شما آموزش داده می شود. برای مثال google keyword planner  این امکان را به شما میدهد تا به صورت حرفه ای کلمات و عبارات کلیدی محبوب میان کاربران را شناسایی کنید.

البته در آموزش های حرفه ای سئو، توصیه می شود به استفاده از یک ابزار بسنده نکنید و از چند ابزار برای یافتن کلمات کلیدی مورد نظر خود استفاده کنید. برای این منظور می توانید استفاده از keyword tool را نیز در دستور کار قرار دهید.

استفاده از این ابزار قدرتمند، رایگان است و با استفاده از آن می توانید عبارات کلیدی طولانی را به راحتی بیابید و انتخاب کنید.

اهمیت تولید محتوا در سئو

یک عبارات مشهور در میان کارشناسان سئو و سئو کاران وجود دارد و آن هم این است که در دنیای سئو، محتوا پادشاه است.

بنابراین رایج است که بخشی از آموزش سئو، به نحوه تولید محتوای سئو محور بپردازد. حال که کلمات کلیدی مورد نظر خود را تعیین کرده اید، بهترین روش برای ارتقا جایگاه سئو به ازای این کلمات کلیدی، تولید محتوا با محوریت این کلمات کلیدی است.

دقت کنید اصلی که باید در تولید محتوا رعایت شود، مفید بودن و قابل فهم بودن آن برای کاربر است. همچنین لازم است عنوان جذاب و حاوی کلمات کلیدی انتخاب کنید تا نظر کاربر را برای استفاده و خواندن محتوا جلب کنید. استفاده از تصاویر هم می تواند ایده خوبی باشد. سعی کنید انواع محتواها را تولید کنید. همچنین فراموش نکنید محتوای به روز و به روز کردن محتوا تاثیر زیادی در سئو دارد. نکته مهمی که باید بدانید این است که انتشار منظم و مستمر محتوا اهمیت زیادی در جلب اعتماد گوگل دارد. بنابراین تلاش کنید برنامه دقیقی برای تولید محتوا داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image