سرعت سایت و اهمیت آن بر سئو

سرعت سایت چیست و چه عواملی بر آن تاثیر می گذارند؟

سرعت سایت یک مشخصه فنی مهم از سایت شماست که می تواند تاثیر زیادی در جذب کاربر و سئو سایت داشته باشد. به همین دلیل تمامی کسانی که به صورت حرفه ای به طراحی سایت می پردازند یا به صورت حرفه ای سایتی را مدیریت می کنند، به این پارامتر توجه ویژه ای دارند.

سرعت سایت اصطلاح پیچیده ای نیست و معیاری از زمان لازم برای بارگذاری یک سایت پس از کلیک بر روی آدرس آن می باشد. سرعت بارگذاری سایت معمولا در حد چند ثانیه است. در واقعیت تفاوت سرعت بالا و سرعت پایین سایت نیز چند ثانیه برای مثال در حد 3 الی  5 ثانیه خواهد بود.

ممکن است تصور کنید که چند ثانیه، تفاوت چندانی ایجاد نمی کند. چرا باید برای چند ثانیه سریع تر بودن سایت، تا این میزان وقت و انرژی صرف نمود؟ برای یافتن پاسخ به این سوال، لازم است تا رفتار کاربران را بشناسید. به این جمله دقت کنید:

شما برای جذب کاربر فقط 3 ثانیه فرصت دارید.

با افزایش زمان بارگذاری به بیش از 3 ثانیه 40% کاربران را از دست می دهید. در صورتی که بارگذاری سایت شما بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد، احتمال ترک سایت توسط کاربر بیشتر می شود. اگر این مقدار به بیشتر از 7 ثانیه برسد، سایت شما به صورت قطعی کنار گذاشته می شود.

سرعت سایت و اهمیت آن در سئو

حال که به اهمیت سرعت سایت پی برده اید، مطالعه ادامه مقاله می تواند برای شما مفید باشد تا با عوامل موثر بر سرعت بارگذاری سایت آشنا شوید.

سرعت سایت خود را بسنجید!

ممکن است اطلاعی در خصوص سرعت سایت خود نداشته باشید. در صورتی که کاربران زیادی ندارید، نرخ تبدیل سایت شما پایین است و در اولویت  موتور های جستجو قرار ندارید، بهتر است سرعت سایت را نیز به عنوان یک عامل مهم مورد بررسی قرار دهید.

اگر به صورت حرفه ای سایت خود را مدیریت می کنید توصیه می کنیم با روش های سنجش سرعت آشنا شوید و سرعت سایت خود را به صورت مستمر بسنجید. این خود ارزیابی به شما کمک می کند تا برنامه ریزی بهتری برای ارتقای سایت خود داشته باشید.

سایت های بسیاری هستند که این امکان را فراهم نموده اند تا به صورت رایگان و تنها با درج آدرس سایت، خود، سرعت بارگذاری را ارزیابی نمایید. یکی از سایت های خوشنام و شناخته شده که خدمات خوبی در این زمینه ارائه می نماید، سایت GTmetrix می باشد.

سرعت سایت شما بررسی و نتیجه با سه رنگ سبز، زرد و قرمز نمایش داده می شود. در صورتی که نتیجه ارزیابی قرمز باشد، لازم است هر چه سریع تر برنامه ریزی جدی برای افزایش سرعت بارگذاری سایت خود داشته باشید.

با این سایت می توانید از تمامی ایرادهایی که باعث کندی سایت شما می شود، مطلع شوید و نسبت به رفع آن­ها اقدام نمایید. این سایت دارای خدمات دیگری همچون بهینه سازی تصاویر می باشد که می توانید با استفاده از آن تصاویر بهینه را در سایت خود بارگذاری نموده و از کندی سایت جلوگیری نمایید.

سنجش سرعت سایت

سایت های دیگری همچون pingdom، web page analyzer و … وجود دارد که می توانید از آنها نیز برای بررسی وضعیت سایت خود کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید
آموزش سئو وردپرس رایگان و حرفه ای

راهکار های افزایش سرعت سایت

اگر در مرحله ایجاد سایت هستید، بهتر است طراحی سایت خود را به افراد و مراکز حرفه ای واگذار کنید و از طراح سایت خود بخواهید که اقدامات لازم برای بهینه سازی سرعت سایت را انجام دهد. برخی اقدامات در مراحل طراحی می توانند اهمیت و تاثیر زیادی داشته باشند.

پس از ایجاد سایت، لازم است در برنامه های مدیریت سایت برای افزایش سرعت، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. داشتن سایت با سرعت خوب، نیازمند اقدامات و بررسی های مستمر و منظم است.

اگر سایت شما در سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی شده است، می توانید از افزونه های افزایش سرعت بارگذاری نیز استفاده کنید. این افزونه ها می توانند به شما کمک کنند تا اقدامات لازم را تشخیص و انجام دهید.

در ادامه چند مورد از عوامل تاثیرگذار بر سرعت سایت را معرفی می کنیم:

حجم فایل ها و تاثیر آن در سرعت سایت

اگر تاکنون اقدامی برای فشرده سازی و کوچک کردن فایل های سایت همچون فایل های css، html و جاوا اسکریپت انجام نداده اید، به احتمال زیاد سرعت سایت مناسبی ندارید. اولین توصیه این است که سعی کنید با بهینه سازی کد ها و اقداماتی همچون از بین بردن فضاهای خالی، از بین بردن دستورات اضافی و … فایل های css، html و جاوا اسکریپت خود را کوچک کنید.

می توانید از ابزار پیشنهادی گوگل یعنی YUI Compressor استفاده نمایید. همین یک اقدام می تواند بسیار تحول آفرین باشد. در کنار کوچک کردن فایل ها، فشرده سازی را نیز در دستور کار خود قرار دهید. معمولا توصیه می شود فایل های موجود را حد امکان فشرده کنید.

می توانید از نرم افزار Gzip برای فشرده سازی استفاده کنید. این نرم افزار محبوبیت زیادی میان کاربران خود دارد.

کوچک کردن و فشرده سازی فایل ها برای افزایش سرعت سایت

البته کوچک کردن و فشرده کردن مختص فایل های css،html و جاوا اسکریپت و .. نیست. تصاویر نیز می توانند حجم زیادی را اشغال نموده و سرعت سایت را کاهش دهند. با استفاده از نرم افزار های مناسب می توانید نسبت به فشرده سازی این فایل ها هم اقدام کنید.

برای مثال با فتوشاپ می توانید عکس های خود را بهینه سازی نمایید. فرمت عکس ها هم می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. معمولا استفاده از فرمت های jpeg و PNG رایج تر بوده و بیشتر توصیه می شود.

استفاده از حافظه کش مرورگر و مدیریت آن برای بهینه سازی سرعت سایت

هر بار که مرورگر صفحه ای از سایت شما را لود می­کند، تمامی فایل های css، html  و … حتی تصاویر را دانلود می کند. اگر حجم فایل ها زیاد باشد، این موضوع می تواند به دو دلیل زیر تاثیر زیادی در سرعت سایت داشته باشد:

-دانلود زمان بر است و لازم است تا کاربر تا دانلود تمامی فایل ها منتظر بماند.

-برای دانلود هر فایل، درخواست جداگانه ای برای سرور ارسال می شود که می تواند باعث کند شدن و فشار بر روی سرور شود.

اگر بتوانید این فایل ها را به حافظه مرورگر بسپارید تا لازم نباشد کاربر با هر بار مراجعه به یک صفحه، زمان زیادی را منتظر دانلود بماند، اقدام بزرگی در راستای افزایش سرعت سایت انجام داده اید. بنابراین استفاده  از حافظه کش مرورگر برای افزایش سرعت به شدت توصیه می شود.

بیشتر بخوانید
آنچه باید درباره سئو کلاه سیاه بدانیم؛ پانزده دقیقه تا پاسخ

در این حالت شما از حافظه مرورگر برای ذخیره فایل ها پرکاربرد کمک می گیرید تا با هر بار کلیک تمامی فایل ها از اول دانلود نشود. ابزارهایی وجود دارد که به شما کمک می کند ضمن ایجاد امکان ذخیره فایل ها در حافظه مرورگر، آن را مدیریت کنید.

GTmetrix اطلاعات خوبی در این خصوص از جمله قابلیت کش، زمان انقضای فایل و …  در اختیار شما قرار می دهد تا مدیریت بهتری روی فایل های کش داشته باشید.

بهبود زمان پاسخگویی سرور برای بهینه سازی سرعت سایت

زمان پاسخگویی سرور اهمیت زیادی در سرعت سایت دارد. ترافیک سایت، ویژگی های هاست یا میزبان، مقدار منابع مصرفی توسط هر صفحه از جمله مواردی هستند که مستقیما بر روی زمان پاسخگویی سرور تاثیر می گذارند. گوگل زمان مناسب برای پاسخگویی سرور را 200 میلی ثانیه اعلام نموده است.

زمان پاسخگویی سرور و تاثیر آن بر سرعت سایت

 برای داشتن سرعت پاسخگویی سرور، اقدامات ضروری به 3 دسته کلی تقسیم می شوند:

-انتخاب هاستینگ مناسب

برای داشتن سرعت پاسخگویی مناسب سرور ، اهمیت زیادی دارد که از هاستینگ یا میزبانی مطمئن و سریع استفاده کنید. قبل از انتخاب ارائه دهنده هاستینگ، کاربران هدف خود را به دقت تعیین کنید. انتخاب نزدیک ترین مرکز داده می تواند تاخیر در پاسخگویی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

-انجام اقداماتی برای بهبود زمان پاسخگویی سرور

شما می توانید اقدامات متعددی را برای بهبود زمان پاسخگویی سرور و افزایش سرعت سایت خود انجام دهید. برای مثال استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN می تواند یک اقدام مناسب باشد.

CDN تمامی سرور های شبکه در اینترنت را تحت پوشش دارد. زمانی که شما از این سیستم استفاده می­کنید اطلاعات سایت را بر روی تمامی سرور ها ذخیره می نمایید. مزیت ذخیره سازی روی تمامی سرورها این است که زمان بازدید کاربر از سایت شما، اطلاعات از روی نزدیک­ترین سرور دریافت می شود.

در صورتی که از CDN استفاده می کنید کاربر مستقیما به به هاست یا سرور شما متصل نمی شود. استفاده از شبکه توزیع محتوا می تواند تاثیر زیادی در افزایش سرعت سایت داشته باشد. در صورتی که سایت شما یک سایت بین المللی است هرگز نباید از این سیستم غافل شوید.

-شناسایی دلایل کند شدن سرور

 بهتر است موانع و دلایل کند شدن سرور را نیز بررسی نموده و اقدامات مناسبی را برای رفع این مشکلات انجام دهید. به مرور زمان ممکن است برخی اقدامات باعث کند شدن زمان پاسخگویی سرور شده باشد.

برای مثال ممکن است از انواع افزونه ها برای مدیریت سایت وردپرسی خود اقدام می نمایید. تعدد افزونه ها یکی از دلایل کند شدن سایت شماست.

سرعت کم کوئری های پایگاه داده نیز می تواند از دیگر دلایل مهم و رایج در کاهش سرعت سایت و افت سرعت پاسخگویی سرور باشد. بهتر است برای بهینه سازی دیتابیس برنامه ریزی اصولی و حرفه ای داشته باشید.

در صورت مسیریابی کند یا زمانی که حافظه کافی وجود ندارد، سرعت پاسخگویی با افت شدیدی مواجه می شود.

اهمیت زمان پاسخگویی سرور در سرعت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image