web-design

ویژگی های وب سایت موفق!

سایت موفق

بدون شک تمامی صاحبان و مدیران سایت ها به دنبال داشتن وب سایت موفق هستند. موفقیت یک سایت می تواند معانی مختلفی داشته باشد و با معیارهای مختلفی سنجیده شود.

بدون شک اهداف شما تعیین کننده معیارهای موفقیت سایت می باشد. به صورت عمومی می توان گفت سایتی که بتواند اطلاعات مورد نظر شما را به مخاطب منتقل نماید، در جذب کاربران هدف شما موفق باشد و ترافیک مناسبی داشته باشد، یک سایت موفق است.

نکات جامعی وجود دارد که به شما کمک می کند تا یک سایت موفق داشته باشید. در این مقاله مهم ترین این نکات را معرفی می کنیم:

 

web-site
نکات مهم برای داشتن یک وبسایت موفق

1-برای داشتن وب سایت موفق، هدف مشخص داشته باشید

اگر به دنبال داشتن یک وب سایت موفق هستید، قبل از هر اقدامی باید اهداف خود را تعیین کنید. بدون داشتن اهداف مشخص، قابل اندازه گیری و دارای زمان بندی، اقدامات شما یکپارچگی و انسجام لازم را نخواهد داشت.

برای مثال تصور کنید که شما نمی دانید مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و هدف شما جذب کدام قشر از مخاطبان است، در این صورت قادر به انتخاب استراتژی و حتی برنامه ریزی برای طراحی اقدامات سایت نخواهید بود. حتی ممکن است در انتخاب رنگ، تولید محتوا و … نیز با چالش های اساسی مواجه باشید. بدون داشتن برنامه و هدف، حتی حرفه ای ترین طراحان نیز نمی توانند به شما در طراحی سایت حرفه ای کمک نمایند.

2- استراتژی داشته باشید و طبق برنامه پیش بروید

پس از تعیین هدف، لازم است برای رسیدن به اهداف خود استراتژی داشته باشید و بدانید که چگونه می خواهید به اهداف تعیین شده دست یابید.

برای مثال اگر می خواهید جوانان را جذب سایت خود کنید، باید استراتژی خود را برای جذب جوانان تعیین کنید. بازاریابی محتوایی می تواند یک استراتژی برای رسیدن به این هدف باشد.

Web-Development
اهمیت داشتن استراتژی و برنامه برای داشتن یک وب سایت موفق

 

همچنین یک وب سایت موفق، بدون شک طبق یک برنامه ریزی اصولی و منطقی پیش می رود. فراموش نکنید استمرار و مداومت در اجرای برنامه ها، راز اصلی موفقیت در هر کاری از جمله مدیریت یک وب سایت است.

بنابراین در برنامه ریزی خود این نکته را لحاظ کنید. برای مثال می توانید به صورت ماهانه برنامه به روز رسانی اطلاعات داشته باشید یا این که به صورت هفتگی بارگذاری محتوا داشته باشید. مهم است که در انجام برنامه خود مداومت و استمرار داشته باشید و در نیمه راه انگیزه خود را از دست ندهید.

3- اصول طراحی حرفه ای را برای داشتن وب سایت موفق رعایت نمایید

طراحی حرفه ای یکی از مهم ترین اصول برای داشتن یک وب سایت موفق است. طراحی حرفه ای می تواند از جنبه های مختلفی مورد توجه قرار گیرد. اصول UI یا رابط کاربری، اصول UX یا تجربه کاربری در طراحی حرفه ای از جمله اصول محوری هستند که باید مد نظر باشند.

به طور خلاصه، کاربر باید به راحتی با سایت ارتباط برقرار نموده و تجربه خوبی در استفاده از سایت داشته باشد. بنابراین سرعت بارگذاری مناسب، سهولت استفاده از سایت، زیبایی ظاهری، همه و همه در یک سایت حرفه ای رعایت می شود. برای طراحی سایت حتما از افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید.

4- هر اطلاعاتی را وارد سایت نکنید

اگر هدف و استراتژی مشخصی داشته باشید، قادر به تشخیص اطلاعات ضروری و مفید برای مخاطب خود خواهید بود. یک وب سایت موفق اطلاعات را به صورت گزینش شده به مخاطب ارائه می نماید.

بیشتر بخوانید
9 اشتباه وحشتناک در طراحی سایت

اطلاعات زائد و اضافی همیشه مفید نیست و ممکن است سایت را برای مخاطب شما خسته کننده نماید. بنابراین تصور نکنید برای این که فعال یا حرفه ای دیده شوید لازم است سایت خود را مملو از انواع اطلاعات نمایید.

این موضوع به قدری مهم است که توصیه می کنیم تا می­توانید برای انتخاب اطلاعات مفید و ضروری زمان صرف کنید و اصلا عجله نکنید. همچنین بستر مناسب برای به اشتراک گذاری محتوای سایت و اطلاعات مفید روی سایت خود را در شبکه های اجتماعی ایجاد کنید.

این کار باعث می شود اطلاعات مفید روی سایت خود را از طریق کاربران به دیگران معرفی کنید و کاربران بیشتری جذب کنید

5- از چاشنی خلاقیت غافل نشوید

قبل از این که در خصوص سایت خود تصمیمی بگیرید، چند سایت را که از نظر شما سایت موفقی محسوب می شوند، بررسی کنید.

بدون شک مشخصه مشترک همه این سایت ها، خلاقیت است. اگر به دنبال داشتن یک وب سایت موفق هستید، نباید قدرت خلاقیت را دست کم بگیرید.

 

web-design
خلاقیت لازمه داشتن یک وب سایت موفق

سعی کنید در تیم خود از افراد خلاق استفاده کنید و همکاری با افراد خلاق را در اولویت قرار دهید. بررسی سایت های دیگر و حتی بررسی اقدامات رقبا می تواند به شما کمک کند تا ایده های جدید و خلاقانه بیابید.

6- قدرت تصاویر را دست کم نگیرید

تصاویر قدرت شگفت انگیزی در جذب مخاطب دارند. قدرت تصاویر را دست کم نگیرید و حتما در وب سایت خود از تصاویر استفاده کنید.

تصاویر جذاب، متفاوت و خلاقانه می تواند چندین قدم بزرگ به سمت اهداف شما در جذب مخاطب باشد. اگر نگاهی به انواع وب سایت موفق بیندازید، بدون شک آنها از تصاویر استفاده نموده اند. 

علاوه بر استفاده از تصاویر، تنوع محتوا را نیز مد نظر داشته باشید. تنها از محتواهای متنی استفاده نکنید. محتواهای ویدیویی، تصاویر و … نیز می تواند مفید باشند.

7- سایت واکنشگرا داشته باشید

واکنشگرا بودن سایت اهمیت زیادی دارد چرا که روز به روز به تعداد کسانی که با استفاده از گوشی ها و تبلت ها به سایتها مراجعه می کنند، بیشتر می شود.

واکنشگرا بودن لازمه یک وب سایت موفق است اما در خصوص برخی سایت ها واکنشگرا بودن اهمیت بسیار بیشتری داشته و نقش حیاتی می یابد. تصور کنید یک سایت سرگرمی دارید، اغلب مخاطبان شما با گوشی های خود به سایت مراجعه می نمایند.

حال اگر سایت شما واکنشگرا نباشد و در گوشی به درستی نمایش داده نشود، بدون شک در جذب مخاطب موفق نخواهید بود.

8- نگاه ویژه ای به تولید محتوا و بازاریابی محتوایی داشته باشید

شما می توانید از استراتژی های مختلفی برای جذب مخاطب و افزایش ترافیک سایت خود استفاده کنید، اما فراموش نکنید، در اغلب یا به جرات می توان گفت در تمامی موارد، بازاریابی محتوایی جایگاه ویژه ای در موفقیت سایت ها دارد.

بازاریابی محتوایی از جمله استراتژی هایی است که باید برای داشتن یک وب سایت موفق در اولویت قرار گیرد. برای استفاده از ظرفیت بازاریابی محتوایی، باید برنامه ریزی داشته باشید و از تیم حرفه ای برای تولید محتوا کمک بگیرید.

تولید محتوا باید متناسب با نیاز و سلیقه مخاطبان هدف شما باشد. استمرار در تولید محتوا نیز اهمیت زیادی دارد.

9- قدرت گوگل را دست کم نگیرید

 اغلب سایت های موفق، سایت هایی هستند که در اولویت جستجوی گوگل هستند و برنامه ریزی حرفه ای و دقیقی در خصوص سئو دارند. جایگاه مناسب سئو می تواند نقش زیادی در جذب کاربر داشته باشد.

بیشتر بخوانید
راز های طراحی سایت آموزشگاهی
seo-web-design
به فکر قرار گرفتن در اولویت موتور های جستجو از جمله گوگل باشید

 

بنابراین اگر به دنبال داشتن یک وب سایت موفق هستید، حتما باید برای قرار گرفتن در اولویت موتورهای جستجو از جمله گوگل برنامه ریزی کنید. در انتخاب کلمات کلیدی نیز دقت زیادی داشته باشید.

جایگاه سئو شما به ازای کلمات کلیدی تعیین می شود و انتخاب درست کلمات کلیدی می تواند به شما کمک کند تا سریع تر مخاطبان هدف را جذب نمایید.

 

10- با کاربران تعامل داشته باشید

تعامل با مخاطب یکی از مهم ترین اصولی است که در برندسازی مطرح می شود. برای داشتن وب سایت موفق لازم است تا این اصل را در مدیریت سایت نیز رعایت کنید.

تعامل و ارتباط با کاربر می تواند در وفادار نمودن مخاطب تاثیر زیادی داشته باشد و در نهایت بازدید و ترافیک سایت را افزایش دهد. همچنین کاربران می توانند منبع ایده های جدید و خلاقانه باشند.

بنابراین در سایت خود بستر ارتباط با مخاطب را ایجاد نمایید و تلاش کنید با کاربران سایت در ارتباط باشید. انتقادات و پیشنهادات کاربران را نیز بی پاسخ نگذارید. نظرات کاربران را در تصمیم گیری های آتی مد نظر قرار دهید. این کار باعث می شود کاربران همراهی بیشتری با شما داشته باشند.

11- برای افزایش زمان حضور کاربر در سایت خود برنامه ریزی کنید

پس از جذب کاربر، لازم است تا برای حفظ و افزایش زمان حضور کاربر در سایت برنامه ای داشته باشید. معرفی صفحات دیگر به کاربر و ایجاد لینک های داخلی می تواند ایده مناسبی باشد.

البته لازم به تاکید است که لینک های داخلی باید به صورت منطقی ایجاد شده باشند. به طوری که کاربر با رضایت میان صفحات بچرخد. هرگز با ایجاد لینک های داخلی به صورت بی ربط سعی در فریب کاربر برای نگه داشتن او در سایت نداشته باشید.

12- ارزیابی را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین اصول مدیریتی برای داشتن یک وب سایت موفق این است که اقدامات و اثربخشی آنها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

web-design
ارزیابی اقدامات و اهمیت آن

این کار باعث می شود در آینده تصمیمات بهتری بگیرید و بتوانید موفقیت خود را حفظ کنید. در صورتی که بدون توجه به بازده و کارایی اقدامات و برنامه ها، پیش بروید، حتی در صورت دستیابی به موفقیت، در حفظ آن موفق نخواهید بود.

حرف آخر

قبل از تصمیم برای هر اقدامی اهداف خود را تعیین کنید و برای رسیدن به اهداف استراتژی و برنامه داشته باشید. توجه کنید تمامی اقداماتی که منجر به موفقیت سایت می شوند، اقداماتی هستند که رضایت کاربر را به دنبال دارند.

بنابراین سعی کنید مخاطبان هدف را به خوبی و درست تعیین کنید. همچنین سلیقه و نیاز های آنان را بشناسید. در این حالت شناسایی اقداماتی که رضایت کاربر را فراهم خواهد نمود و منجر به موفقیت سایت خواهد شد، پیچیده نخواهد بود.

تا می توانید دیده شوید و سایت خود را در بستر های مختلفی به مخاطب معرفی کنید. برای دیده شدن استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید.

ارزیابی کارایی و اثربخشی اقدامات را فراموش نکنید. بدون ارزیابی اقدامات، قادر به حفظ موفقیت ها نخواهید بود و ممکن است برای آینده تصمیمات اشتباهی بگیرید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image