SEO

چطور نسخه موبایل سایت را بهینه کنیم؟

سئو موبایل یکی از جدیدترین مباحث در سئو است . این عامل به سرعت در حال پیشی گرفتن از سایر عوامل است.

به طوری که به جرات می توان گفت امروز برای گوگل هیچ چیز مهم تر از سئو موبایل نیست و این عامل در دسته عوامل اصلی برای رتبه بندی سایت ها توسط موتور جستجو گوگل است.

به این نکته دقت کنید که در گذشته اولویت بندی گوگل بر اساس نسخه دسکتاپ سایت ها بود، بعد ها در کنار نسخه دسکتاپ، نسخه موبایل نیز مورد ارزیابی قرار می­گرفت و نوعی امتیاز اضافی محسوب می شد اما امروز نسخه اصلی مورد بررسی، نسخه موبایل است.

MOBILE-SEO
افزایش شدید تعداد کاربران گوشی

 

گوگل برای رتبه بندی بر اساس نسخه موبایل الگوریتم های جدیدی را تدوین نموده است. الگوریتم mobile friendly یا mobile first index یکی از این الگوریتم ها است.

دلیل این امر نیز بدون شک افزایش شدید کاربران موبایل و افزایش کسانی است که از طریق گوشی تلفن همراه خود به جستجو در گوگل می پردازند.

بررسی ها نشان می دهد بیش از 58% جستجوهایی که در سال های اخیر در گوگل انجام شده است از طریق موبایل است و این آمار در حال افزایش است.

پیش بینی می شود در آینده بسیار نزدیک این آمار به 85% نیز دست یابد. بنابراین اگر برای قرار گرفتن در اولویت موتورهای جستجو برنامه ریزی نموده و در این زمینه سرمایه گذاری کرده اید، لازم است توجه به این عامل را جدی بگیرید.

در این مقاله قصد داریم به تکنیک های بهینه سازی سایت برای موبایل بپردازیم و چند تکنیک اصلی و مهم را معرفی کنیم.

طراحی ریسپانسیو یا responsive design و اهمیت آن در سئو موبایل

قبل از این که تکنیک های اصلی را در زمینه سئو موبایل معرفی کنیم لازم است شما را با اصطلاح طراحی ریسپانسیو یا واکنشگرا آشنا کنیم.

طراحی واکنشگرا به این معناست که سایت شما در تمامی دستگاه های هوشمند به درستی نمایش داده می شود و در دستگاه های غیر از کامپیوتر و لپ تاپ از جمله تبلت و گوشی نیز به راحتی و بدون هیچ ایرادی قابل استفاده است.

طراحی ریسپانسیو از مهم ترین نکاتی است که در مرحله طراحی سایت باید مد نظر قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
آموزش سئو وردپرس رایگان و حرفه ای

اگر اطلاعی از واکنشگرا بودن سایت خود ندارید، می توانید به کمک سایت  respomsivetesttool.com بررسی های لازم را انجام دهید و نمایش سایت خود را در حالت های مختلف ببینید.

WESITE-RESPONSIVE
طراحی واکنشگرا و اهمیت آن در سئو موبایل

این نوع طراحی بهترین نوع طراحی از نظر سئو موبایل است. طراحی واکنشگرا بسیار توصیه می شود و در اولویت سایت های حرفه ای است.

استفاده از تکنیک dynamic serving برای بهبود سئو موبایل

یکی دیگر از تکنیک­هایی طراحی سایت که برای بهبود سئو موبایل در اولویت است، تکنیک dynamic serving می­باشد.

زمانی که از این تکنیک برای طراحی سایت استفاده می شود، آدرس سایت برای نسخه دسکتاپ و موبایل یکسان است اما محتوا برای دو نوع سایت متفاوت است.

بسته به این که کاربر شما از چه دستگاهی برای مراجعه به سایت استفاده نموده باشد، یکی از محتواها برای او نمایش داده می شود.

در این حالت سعی می شود تمامی اصولی که در سئو موبایل اهمیت دارد، در نسخه موبایل مد نظر قرار گیرد. نمونه بارز سایت هایی که از این تکنیک استفاده نموده اند، دیجی کالاست.

اگر به آدرس دیجی کالا با کامپیوتر یا لپ تاپ مراجعه کنید یا این که از طریق گوشی به این سایت مراجعه کنید، محتوا با ظاهر متفاوتی نمایش داده می شود که به صورت جداگانه کد نویسی شده اند.  

سرعت سایت در موبایل و اهمیت آن در سئو موبایل

پس از مرحله طراحی لازم است به چند نکته توجه کنید تا بتوانید سایت خود را از نظر سئو موبایل ارتقا دهید.

اولین و مهم ترین نکته، سرعت بارگذاری سایت در نسخه موبایل است. سرعت همیشه فاکتور مهم و تاثیرگذاری است و سرنوشت سایت شما را تعیین می کند.

در خصوص نسخه موبایل این حساسیت بیشتر است. اگر سایت شما در گوشی تلفن در چند ثانیه ( در حد 1 یا 2 ثانیه!) بارگذاری نشود، کاربر سایت شما را ترک می کند و به سایت رقیب مراجعه خواهد نمود.

 

speed-up-site
اهمیت سرعت بارگذاری در سئو موبایل

بنابراین همواره افزایش سرعت بارگذاری را مد نظر داشته و در اولویت قرار دهید.

 

توجه به تجربه کاربری به دلیل اهمیت آن در سئو موبایل

در خصوص سئو موبایل نیز مشابه سئو دسکتاپی، محور کاربر است و رضایت او اصلی ترین معیار برای دسته بندی سایت هاست.

بیشتر بخوانید
اشتباهات رایج در سئو

بنابراین باید تلاش کنید که کاربر تجربه خوبی در سایت شما داشته باشد تا در اولویت جستجو گوگل قرار بگیرد.

تجربه کاربری نکات بسیار زیادی را شامل می شود از جمله این که لازم است تا:

 از فونت های مناسب در نسخه موبایل استفاده کنید تا نوشته ها و متن ها برای کاربر خوانا باشد.

در سایت خود از تصاویر کوچک و ویدیو های بی کیفیت استفاده نکنید چون در نسخه موبایل این تصاویر کوچک و ویدیوهای بی کیفیت کوچکتر شده و برای کاربر غیر قابل استفاده خواهند بود.

در طراحی فاصله مناسب برای اجزای سایت را در نظر بگیرید چون در نسخه موبایل فاصله ها کمتر شده و ممکن است سایت برای کاربر غیر قابل استفاده باشد.

mobile-experiences-for-all-of-your-websites
توجه به تجربه کاربری و اهمیت آن در سئو موبایل

در استفاده از رنگ ها دقت کنید. اصول استفاده از رنگ در نسخه موبایل اهمیت بیشتری می یابد. حتما از رنگ پس زمینه و فونت مناسب استفاده کنید تا نوشته ها به سهولت برای کاربر قابل خواندن باشد.

 

متا تگ و اهمیت آن در سئو موبایل

یکی از نکات حائز اهمیت در سئو موبایل استفاده از متا تگ مناسب است. متاتگ ها اهمیت زیادی در این نوع سئو دارند.

برای مثال استفاده از متا تگ viewport content اهمیت زیادی در این نوع سئو دارد. این تگ اندازه صفحه شما را بر اساس اندازه دستگاه کاربر تغییر می دهد.

در صورتی که از این متا تگ استفاده نکنید، سایت شما در دستگاه های مختلف به اشکال مختلفی نمایش داده می شود که ممکن است مطلوب نباشد.

ایجاد قابلیت به اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی

در واقع این تکنیک از جنس مسائل فنی نیست اما اهمیت زیادی دارد.

از آنجایی که کاربران شبکه های اجتماعی به شدت در حال افزایش هستند و اغلب کاربران شبکه های اجتماعی نیز از نسخه موبایل استفاده می کنند، قابلیت به اشتراک گذاری محتوای سایت در شبکه های اجتماعی می تواند در جذب کاربر تاثیر زیادی داشته باشد.

 

social-media-SEO
ایجاد قابلیت به اشتراک گذاری محتوای سایت در شبکه های اجتماعی

پس توصیه می شود حتما به این نکته موثر در سئو موبایل توجه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image