اشتباهات رایج در سئو

عدم توجه کافی به سئو تکنیکال

 

همانطور که از اسم این نوع اقدامات مشخص است، گروهی از اقدامات سئو وجود دارند که مربوط به اصول فنی و تکنیکی است. عدم توجه به این نکات می­تواند زحمات شما را بی نتیجه کند.

برای مثال فرض کنید که سرعت سایت شما پایین است و زمان زیادی طول می کشد تا کاربر به محتوای مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.

در این صورت سایر اقدامات سئو به شما کمک نخواهد کرد که به جایگاه خوبی دست بیابید چرا که کاربر پس از چند ثانیه سایت شما را ترک خواهد کرد.

لینک های داخلی غیر اصولی، آدرس های تکراری برای یک مطلب، نداشتن نقشه سایت، سرعت پایین بارگذاری و … همگی می توانند به جایگاه سئو شما آسیب جدی بزنند.

اگر برای ارتقا جایگاه سئو سایت خود، سرمایه گذاری جدی دارید و این موضوع برایتان اهمیت زیادی دارد، بهتر است برای اقدامات تکنیکال نیز برنامه ریزی کنید و از افراد متخصص و زبده کمک بگیرید.

اگر در مرحله ایجاد سایت قرار دارید، بهتر است طراحی سایت خود را به مراکز حرفه ای بسپارید و بر اهمیت بهینه سازی سایت برای سئو تاکید نمایید.

اگر سایت شما قبلا ایجاد شده است، می توانید با مراجعه به افراد متخصص بخواهید تا سایت شما را بهینه نمایند. ممکن است لازم باشد تا از برخی افزونه ها همون افزونه های افزایش سرعت، افزونه های سئو و … برای بهینه سازی سایت استفاده نمایید.

نداشتن رویکرد تخصصی نسبت به سئو

 

ارتقا جایگاه سایت شما در موتور های جستجو، بسیار پیچیده و دارای ابعاد مختلف است.

اگر می خواهید در زمینه سئو فعالیت نمایید، لازم است تا دانش و مهارت های لازم را کسب نمایید یا یک تیم متخصص برای فعالیت در این زمینه داشته باشید. اهمیت زیادی دارد که دانش تیم سئو شما به روز باشد.

نکات طلایی سئو می توانند به شما کمک کنند تا سریع تر و با هزینه کمتر به رتبه خوبی دست پیدا کنید. در صورتی که بخواهید با یک تیم غیر متخصص به فعالیت در این زمینه بپردازید، ممکن است حتی پس از گذشت زمان طولانی و صرف هزینه، جایگاه سئو خوبی نداشته باشید.

برخی از مدیران سایت ها به اشتباه صرفا به تولید محتوا می پردازند و برای تامین محتوا هزینه می کنند تا جایگاه SEO خود را ارتقا دهند.

شما برای قرار گرفتن در اولویت موتورهای جستجو به مجموعه اقدامات نیاز دارید که همگی باید اصولی و با سنجیدن جوانب مختلف انتخاب و اجرا شوند.

 

نداشتن رویکرد تخصصی در اقدامات سئو یک اشتباه رایج است

 

مشاوران سئو نیز می توانند نقش موثری در موفقیت سایت شما داشته باشند. مشاوران می توانند به شما کمک کنند تا استراتژی های اصولی را برای اقدامات خود انتخاب کنید.

یک مشاور SEO بر اساس دانش و تجربه ای که دارد به شما کمک می کند تا بهترین و سریع ترین راهکارها را انتخاب کنید.

همچنین شما می توانید با کمک یک مشاور SEO بر عملکرد تیم خود نظارت داشته باشید. مشاوران و کارشناسان زبده SEO نتایج عملکرد را به صورت مرتب مورد پایش قرار می دهند تا در صورت نیاز استراتژی ها و اقدامات را تغییر دهند. توصیه می شود حتما از مشاوران و کارشناسان سئو کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید
آموزش سئو با تکنیک آسمان خراش (skyscraper)

عدم توجه به تغییرات الگوریتم های گوگل

 

اولین اصل برای موفقیت برنامه های سئو این است که باید همیشه به روز باشید و برنامه های خود را به روز کنید.

گوگل رتبه بندی را بر اساس الگوریتم هایی انجام می دهد که ثابت نیستند. برای قرار گرفتن در اولویت گوگل لازم است تا این الگوریتم  ها و تغییرات آن ها را بدانید.

در الگوریتم های جدید گوگل، تغییرات زیادی نسبت به گذشته وجود دارد. برای قرار گرفتن در اولویت جستجو طبق الگوریتم های جدید لازم است تا تمامی اقدامات شما کاربر محور باشد.

هر اقدامی که باعث افزایش تعداد کاربران و طولانی شدن زمان حضور آن ها در سایت شما بشود، به شما کمک می کند تا رتبه بهتری داشته باشید.

طبق الگوریتم های جدید، زیبایی گرافیکی سایت، تجربه کاربری خوب، محتوای خوب و کاربر پسند و …  همگی می توانند بر جایگاه سئو سایت شما موثر باشند.

برای مثال طبق الگوریتم های جدید لازم است تا به کیفیت محتوا و کاربر پسند آن بیشتر توجه کنید. برخلاف گذشته، تکرار کلمات کلیدی و چگالی کلمات، دیگر نمی تواند به ارتقا جایگاه شما کمک چندانی بکند.

در الگوریتم های جدید گوگل کیفیت محتوا را مد نظر قرار می دهد. روز به روز درک گوگل از کیفیت محتوای شما بیشتر می شود بنابراین لازم است تمرکز بیشتری بر روی کیفیت داشته باشید.

ضرورت توجه به تغییر الگوریتم های گوگل

 

نکته دیگر این که لازم است حتما به سئو موبایل نیز اهمیت بدهید چرا که روز به روز تعداد کسانی که با استفاده از گوشی تلفن همراه خود در دنیای اینترنت جستجو می کنند، بیشتر و بیشتر میشود. در الگوریتم های جدید واکنش­گرا و ریسپانسیو بودن سایت شما نیز تاثیر زیادی دارد.

اگر می خواهید تغییرات الگوریتم ها شما را غافل گیر نکند، بد نیست که به فکر پیش بینی روند تغییرات نیز باشید. برای مثال پیش بینی می شود که افزایش استفاده از گوشی برای جستجو، باعث افزایش استفاده از جستجوی صوتی گوگل بشود.

بنابراین قابل پیش بینی است که دیر یا زود برای داشتن جایگاه مناسب سئو، باید محتوا را برای جستجوی صوتی بهینه کنید.

بالا آوردن سایت به روش سئو کلاه سیاه

همانطور که می­دانید تمامی اقدامات سئو در دو دسته سئو سفید و سیاه قرار می گیرند. اگر بخواهیم این دسته بندی را بسیار کلی توضیح دهیم، اقدامات اصولی و البته زمان بر را سفید و اقدامات که بر اساس کد نویسی و … و تا حدودی غیر اصولی باشد را سیاه می گوییم.

در واقع در سئو سیاه تلاش می کنید تا با استفاده از کد نویسی و برخی تکنیک ها در اولویت جستجوی موتور ها قرار بگیرید.

معمولا سایت های نوپا که تحمل گذر زمان را برای ارتقا جایگاه سئو ندارند، به اقدامات سئو سیاه روی می آورند. قبل از هر اقدامی باید بدانید که قرار گرفتن در اولویت موتور های جستجو، یک فرایند زمان بر است و هیچ راه میانبری ندارد.

بیشتر بخوانید
سرعت سایت و اهمیت آن بر سئو

شما زمانی در اولویت جستجو موتور ها قرار می گیرید که این موتور ها به شما اعتماد نموده باشند. برای جلب اعتماد لازم است که صبور باشید.

 هر اقدامی که شما را بسیار سریع به جایگاه خوب برساند، به احتمال زیاد اصولی نیست و خطرناک است. به این نکته نیز توجه کنید که این اقدامات ممکن است شما را برای همیشه از رقابت حذف کند.

اقدامات سئو سیاه از این دسته اقدامات هستند که هر چند ممکن است سرعت زیادی داشته باشند ولی در صورت شناسایی توسط گوگل، باعث پنالتی شدن سایت شما می شوند.

به این نکته نیز توجه کنید که گوگل روز به روز هوشمندتر می شوند و اقدامات غیر مجاز را بسیار سریع تر از گذشته تشخیص می دهد. توصیه می شود به جای استفاده از اقدامات سئو سیاه، از روش های موثر و سریع دیگر همچون گوگل ادز استفاده نمایید.

 

اقدامات سئو سیاه می تواند آسیب جدی به سایت شما وارد کند

جدی نگرفتن به روز رسانی سایت و پویایی

 

یک اصل دیگر وجود دارد که توجه به آن می تواند به شما کمک کند جایگاه سئو خود را ارتقا دهید. سایت شما باید به صورت منظم و مستمر به روز شود و موتور جستجو سایت شما را به عنوان یک سایت پویا بشناسد.

برای این که سایت پویایی داشته باشید لازم نیست که محتوای جدید تولید کنید. حتی می توانید با به روز رسانی محتواهای قدیمی سایت، پویا بودن سایت خود را به اثبات برسانید.

این اصل را نیز فراموش نکنید که ارزش اقدامات مستمر بسیار بیشتر است. بنابراین استمرار و نظم را به عنوان یک اصل بپذیرید.

 

توصیه آخر : گوگل را به عنوان یک ناظر هوشمند بپذیرید

گوگل یک موتور جستجو قدرتمند است و به معنای واقعی هوشمند عمل می کند. جالب است بدانید که روز به روز قدرت درک گوگول بیشتر می شود.

گوگل امروز بسیار هوشمند است و به تلاش و خلاقیت شما اهمیت می دهد بنابراین هر چه برای جلب رضایت کاربران خود وقت و انرژی صرف کنید، بیشتر مورد توجه گوگل خواهید بود.

برای داشتن جایگاه سئو خوب، هرگز گوگل را دست کم نگیرید. برای مثال در صورتی که قصد دارید با گرفتن بک لینک جایگاه سئو خود را ارتقا دهید، سعی کنید از سایت های مرتبط با موضوع سایت خود و به صورت معقول بک لینک خریداری کنید.

گوگل به محض شناسایی بک لینک های متعدد از انواع سایت های بی ربط به سایت شما، شما را از اولویت خود حذف می کند و ممکن است شما را جریمه کند.

 

گوگل یک ناظر هوشمند بر فعالیت های شماست

 

هرگز محتوای سایت خود را از دیگر سایت ها کپی نکنید. گوگل محتوای کپی را بسیار سریع و راحت تر از آن چه که تصور می کنید شناسایی می کند.

در صورتی که گوگل شما را به عنوان سایت متخلف شناسایی نماید، سایت را از اولویت خود خارج خواهد نمود. برای موفقیت برنامه های سئو، لازم است تا اعتماد گوگل را جلب کنید.  

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image