5 ویژگی یک هاست خوب

به تمامی کسانی که قصد سفارش برای طراحی سایت را دارند یا در حال برنامه ریزی برای ایجاد کسب و کار اینترنتی هستند، توصیه می شود که از یک هاست خوب و متناسب استفاده نمایند.

اما یک هاست خوب باید چه مشخصاتی داشته باشد؟ تناسب هاست به چه معناست؟ در این مقاله به این موضوع می پردازیم و به این سوالات پاسخ می دهیم.

اهمیت خرید یک هاست خوب برای سایت

 

قبل از این که به مشخصات هاست های خوب و برتر بپردازیم، شما را با این مفهوم هاست آشنا می کنیم. هاست که در زبان فارسی میزبان وب نیز نامیده می شود سروری است که ما اطلاعات سایت خود را روی آن قرار می دهیم و از طریق آن می توانیم در فضای اینترنت سایت خود را نمایش داده و به اشتراک بگذاریم.

سرور ها دقیقا مشابه کامپیوتری که از آن استفاده می کنید، فایل های زیادی را در خود ذخیره می کنند. هاست ها پردازشگر، رم، سیستم عامل و … دارند. مشابه کامپیوتر تمامی این مشخصات بر عملکرد و کارایی سرور تاثیر دارد.

بنابراین منطقی است که ویژگی انواع هاست ها بسیار مختلف و متعدد بوده و عوامل زیادی بر کارایی آنها تاثیر بگذارد. در این مقاله برخی از مهم ترین ویژگی ها یک هاست خوب را بررسی خواهیم نمود.

هاست خوب و متناسب به چه معناست؟

اگر می خواهید یک هاست خوب برای سایت خود تهیه نمایید، در گام اول باید بدانید که انتخاب و خرید هاست یک فرایند تخصصی است و ابعاد مختلفی دارد.

ضمن افزایش دانش خود در خصوص مشخصات هاست های مختلف، برای یک خرید حرفه ای و تخصصی باید نیازهای فنی سایت خود را بدانید و متناسب با نیاز ها و مشخصات سایت خود، یک هاست را انتخاب کنید.

قبل از این که ویژگی های یک هاست خوب را معرفی کنیم باید این اصل را بپذیریم که یک هاست خوب، یک هاست متناسب با نیازها و مشخصات فنی سایت شماست و ممکن است هاستی که برای یک سایت خوب است برای سایت دیگری مناسب نباشد.

برای مثال هاست ها می تواند ویندوزی یا لینوکسی باشند. پارامتر های متعددی می توانند در انتخاب نوع هاست تاثیر بگذارند. برای مثال در صورتی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید، بهتر است از هاست لینوکسی استفاده نمایید. هاست ویندوزی برای برنامه های مایکروسافت مثل ASP متناسب است.

 

هاستینگ وب

 

برخی امکانات و قابلیت هایی که هاست های مختلف دارند نیز متناسب با نیاز های شما می تواند مفید و حتی ضروری بوده و به معنای هاست خوب برای شما باشد.

برای مثال اگر قصد دارید فعالیت های خود را در چند سایت مدیریت کنید، خرید هاستی که بتوان به آن چند دامنه اضافه نمود، یک انتخاب درست است.

برخی قابلیت ها نیز وجود دارند که بیشتر شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ ارائه می نمایند و می تواند به عنوان مزیت در انتخاب مد نظر باشد. برای مثال بر روی اغلب هاست ها می توانید برای مدیر سایت یا کارشناسان آدرس ایمیل ایجاد نمایید.

اگر این مشخصه برای شما اهمیت دارد قبل از خرید در خصوص تعداد آدرس های ایمیلی که می توانید بر روی هاست ایجاد کنید، تحقیق کنید.

در واقع می توان این چنین جمع بندی نمود که هاست خوب، متناسب با نیاز های شما تعریف می شود. در ادامه مقاله به معرفی چند ویژگی عمومی برای هاست های خوب می پردازیم که اهمیت زیادی در کارایی یک هاست و عملکرد سایت شما دارد.

بیشتر بخوانید
5 اشتباه رایج در سئو

پایداری از جمله ویژگی های یک هاست خوب

تفاوتی ندارد که هاست با سیستم عامل ویندوز متناسب با سایت شماست یا یک هاست لینوکسی را به عنوان میزبان سایت خود انتخاب کرده اید. یک هاست خوب هاستی است که پایداری خوبی دارد. بهتر است قبل از خرید هاست، در خصوص این مشخصه به خوبی تحقیق نمایید. اما پایداری هاست به چه معناست؟

هاست همیشه روشن است و به صورت شبانه روزی به اینترنت متصل است. در هر ساعتی از شبانه روز از هر نقطه ای از جهان که آدرس سایت شما درج می شود و مورد جستجو قرار می گیرد، پاسخ متناسب از هاست برای او ارسال می شود.

بنابراین یک ویژگی مهم برای هاست خوب این است که همواره در دسترس است. پایداری معیاری از در دسترس بودن هاست است. به میزان در دسترس بدون یک هاست در مدت زمان مشخص که به صورت قراردادی به صورت یک ماهه بررسی می شود، پایداری گفته می شود.

سایتی که پایداری آن 99% باشد، یک هاست خوب محسوب می شود. در واقع این هاست، فقط 7 ساعت یا معادل 1% در طول یک ماه در دسترس نبوده است. هاست هایی که با پایداری 99.9% به فروش می رسند، بیشترین پایداری را دارند و بسیار ایده آل محسوب می شوند.

 

پایداری هاست

 

 

سرعت یک ویژگی مهم در انتخاب هاست

اگر به دنبال خرید یک هاست خوب هستید، لازم است تا به سرعت هاست توجه ویژه ای داشته باشید. سرعت یک هاست باید خوب باشد تا سایت شما راحت و سریع بالا بیاید. سرعت یک مشخصه فنی بسیار مهم برای سایت شماست که به مقدار زیادی وابسته به سرعت هاست است.

عوامل متعددی بر سرعت هاست تاثیر می گذارد. مشخصا برای داشتن یک هاست با سرعت خوب، باید مشخصات متعددی را مورد بررسی قرار دهید. برای مثال ظرفیت و حجم هاست می تواند سرعت هاست را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

معمولا توصیه می شود که مقدار حجم هاست را کمی بیشتر از مقدار پیش بینی شده در نظر بگیرید. برای مثال اگر بر اساس محتوایی که دارید، حجم مورد نیاز را یک گیگ برآورد کرده اید، بهتر است هاستی با حجم دو گیگ تهیه کنید.

نامناسب بودن رم و پردازنده یا CPU نیز می تواند باعث افت شدید سرعت شود. برای انتخاب هاست خوب باید رم و پردازنده را نیز مد نظر داشته باشید. سرعت لودینگ پایین، کند بودن برخی از بخش های سایت، هنگ های ناگهانی و …  می تواند نشانه هایی از انتخاب نامناسب رم و پردازنده باشد که نتیجه آن بدون شک افت سرعت هاست خواهد بود.

برای داشتن هاست با سرعت خوب انتخاب نوع هارد نیز اهمیت زیادی دارد. هاست خوب که سرعت خوبی دارد، روی سرورهایی با هارد مناسب قرار دارد. هاردهای SSD اینترپرایز، هارد هایی هستند که توانسته اند رضایت کاربران خود را جلب نمایند و معمولا توسط متخصصان توصیه می شوند.

 

سرعت، از جمله پارامتر های یک هاست خوب

 

پهنای باند و اهمیت آن در انتخاب یک هاست خوب

زمانی که قصد خرید یک هاست را دارید یکی از مشخصاتی که به شما به عنوان خریدار اعلام می شود، پهنای باند است. در صورتی که این مشخصه به شما اعلام نشده است، لازم است تا از شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ در این خصوص سوال کنید.

بیشتر بخوانید
آیا داشتن چند دامنه برای سئو خوب است؟

برای داشتن یک هاست خوب، باید یک هاست با میزان پهنای مناسب انتخاب کنید. پهنای باند به صورت ماهانه در اختیار شما قرار می گیرد و در ماه بعد به مقدار تعیین شده شارژ می شود. پهنای باند فضایی است که هاست در اختیار سایت شما قرار می دهد و با هر بار دانلود، آپلود یا بازدید از سایت، مقداری از این پهنا کم می شود.

اگر بازدید متعدد از سایت شما باعث شود که پهنای باند شما به اتمام برسد، بازدید کنندگان جدید دیگر قادر به بازدید از سایت نخواهند بود. پس لازم به تاکید نیست که متناسب بودن پهنای باند تا چه حد می تواند اهمیت داشته باشد.

برخی شرکت ها هاست هایی با پهنای باند اندک را با تاکید بر کیفیت هاست به فروش می رسانند. لازم است بدانید که پهنای باند اهمیت زیادی دارد و یک فاکتور مهم در کیفیت هاست است. بنابراین هرگز از هاست هایی با پهنای باند کم نسبت به فعالیت و نیاز سایت خود استفاده نکنید.

 

پهنای باند هاست خوب

 

امنیت بالا مشخصه یک هاست خوب

لازم به تاکید نیست که یک هاست خوب باید امنیت قابل قبولی داشته باشد و بتواند از اطلاعات سایت شما به خوبی محافظت کند. قبل از خرید هاست در خصوص امنیت آن به خوبی تحقیق کنید.

بسیاری از متخصصان برای بیان اهمیت امنیت هاست آن را نبض حیات یک سرور معرفی می کنند و از بین رفتن امنیت هاست را مصادف با مرگ آن می دانند. یکی از نکات مهم که در هاست های خوب با امنیت بالا رعایت می شود، بک آپ گیری منظم و مستمر در لایه های مختلف سایت است به طوری که در مواقع نیاز بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را بازیابی نمایید.

به این نکته نیز توجه کنید که از بین رفتن اطلاعات و نداشتن بک آپ از آنها برای بازیابی سریع، به معنای از دست دادن زمان و تحمیل هزینه های مضاعف به شماست. تا جایی که می توانید نسبت به مقوله امنیت هاست و داشتن بک آپ از اطلاعات حساس باشید.

برخی خدمات و مشخصات دیگر هاست نیز می توانند امنیت هاست را تحت تاثیر قرار دهند. برای مثال خدمات ssl نیز می تواند باعث افزایش امنیت هاست شود.

برخی هاست ها این خدمات را نیز ارائه می دهند و سایت شما تحت پروتکل ssl اجرا می شود و آدرس شما به صورت  https خواهد بود که امنیت قابل قبولی دارد.

 

امنیت هاست

 

پشتیبانی خوب مشخصه مهم یک هاست خوب 

در کنار مشخصات فنی، پشتیبانی را نیز مد نظر قرار دهید. یک هاست خوب، باید پشتیبانی حرفه ای و تمام وقت داشته باشد. باید بتوانید با کارشناسان شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ به راحتی ارتباط برقرار نموده و در سریع ترین زمان ممکن، مشکلات هاستینگ را برطرف نمایید. قبل از خرید و انتخاب هاست، در خصوص پشتیبانی آن نیز پرس و جو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Enter Captcha Here : *

Reload Image