seo-tags

برچسب چیست؟ کاربرد برچسب ها در وردپرس

این مقاله 4 بار بازدید شده است

برچسب یا تگ (tag) یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر ارتقا سئو سایت شماست. اگر دوست دارید تا با این مفهوم آشنا شوید و از آن برای ارتقا سئو سایت خود استفاده کنید، چند دقیقه ای زمان برای مطالعه این مقاله صرف کنید و با ما همراه باشید.

 

seo-tags
نقش برچسب در سئو

 

برچسب چیست؟

قبل از این که به چگونگی تاثیر برچسب بر سئو و نحوه ایجاد آن بپردازیم، شما را با این مفهوم آشنا می کنیم. تصور کنید کتابی در دست دارید.

اگر بخواهید از محتوای کتاب با خبر شوید بدون شک نگاهی به فهرست آن می اندازید. فهرست شامل عناوین کلی یا عناوین فصل هاست. عنوان هر فصل به شما می گوید که در آن فصل موضوع کلی مطالبی که ارائه شده است، چیست.

اگر سایت وردپرسی شما را مشابه یک کتاب در نظر بگیریم، عناوین فصل ها در واقع دسته ها هستند. دسته بندی به ساختار سایت وردپرسی شما نظم می بخشد.

دسته بندی در یک سایت وردپرسی اجباری است. به نحوی که اگر برای دسته ها عنوان انتخاب نکنید، سایت وردپرسی محتوای شما را به صورت ” دسته بندی نشده” نشان می دهد.

اما علاوه بر عنوان فصل ها، هر فصل بخش های مختلفی دارد و در فهرست، مطالب هر فصل بخش بندی می شود. این بخش بندی در خصوص سایت وردپرسی شما، برچسب ها هستند.

هر چند نوشتن برچسب از نظر ساختار سایت وردپرسی اجباری نیست ( با خطا) مواجه نمی شوید، اما بدون شک پس از آشنایی با اهداف، مزیت ها و کاربرد های آن استفاده از آن را برای خود اجباری خواهید نمود.

 

seo-tags
مفهوم برچسب در وردپرس

 

 هدف از برچسب گذاری

هدف اصلی از برچسب گذاری معماری اطلاعات و افزایش انسجام یک سایت است که منجر به بهبود تجربه کاربری می شود.

زمانی که شما برچسب ها را ایجاد می­کنید و به اطلاعات سایت خود به صورت حرفه ای نظم می بخشید، به موتورهای جستجو نیز کمک می کنید که معماری بهتری بر روی اطلاعات داشته باشند و مطالب را بهتر درک کنند.

بنابراین هر چه انتخاب تگ ها اصولی تر و حرفه ای تر باشد تاثیر بیشتری بر سئو دارد. بدون شک معماری اطلاعات بهتر و تجربه بهتر کاربری باعث ارتقا جایگاه سئو شما می شود.

در تعریف تگ ها تنها کافی است این اصل را مد نظر قرار دهید که شما در حال معماری اطلاعات وب سایت خود هستید.

در شرایطی که بخواهید با استفاده از کلمات کلیدی که کاربران جستجو می کنند ایجاد تگ ها را در پیش بگیرید و به سایر نکات از جمله ارتباط تگ ها با محتوا، معماری اطلاعات  و … توجهی نداشته باشید، نه تنها ایجاد تگ ها باعث بهبود سئو نمی شود بلکه حتی ممکن است باعث آشفتگی و بهم ریختن نظم اطلاعات سایت شما بشود.

به بیان ساده تر حتی اگر هدف شما از ایجاد برچسب ها، ارتقا جایگاه سئو سایتتان است، تگ ها را برای راحتی کاربران و مدیریت بهتر سایت ایجاد کنید نه برای موتورهای جستجو. در صورتی که این رویکرد را داشته باشید بهترین تگ ها را خواهید داشت که باعث قرار گرفتن شما در اولویت موتورهای جستجو نیز می شوند.

مزایا و کاربرد برچسب ها در وردپرس

استفاده از برچسب مزایا و کاربرد متعددی دارد اما سه مزیت اصلی را می توان برای آن مورد تاکید قرار داد. اول این که استفاده از برچسب مدیریت سایت را بسیار راحت تر می کند.

شما می توانید در میان محتواهای مختلف بر اساس برچسب ها جستجو کنید و مطلب مورد نظر خود را بیابید. با توسعه سایت و افزایش حجم محتوا این مزیت می­تواند اهمیت زیادی داشته باشد.

تصور کنید یک سایت گسترده با انواع محتوا دارید و می خواهید لینک داخلی میان محتوای جدید و دیگر محتواهای سایت برقرار کنید، برچسب ها می توانند معجزه کنند و به شما کمک کنند تا بسیار سریع این کار را انجام دهید.

در حالی که بدون استفاده از برچسب این کار می تواند بسیار خسته کننده و طاقت فرسا باشد. همانطور که می­دانید لینک داخلی می تواند در ارتقا سئو سایت تاثیر زیادی داشته باشد.

دومین مزیت استفاده از تگ ها این است که موتورهای جستجو از جمله گوگل درک بهتری از محتوای شما خواهد داشت و بهتر می توانند در میان محتواهای موجود در سایت شما جستجو کنند.

بنابراین احتمال این که در اولویت موتور جستجو قرار بگیرید بیشتر است. از این منظر می توان گفت استفاده از تگ ها در ارتقا سئو سایت شما تاثیر می گذارند.

سومین مزیت استفاده از برچسب یا تگ این است که کاربران می توانند جستجوی بهتری در سایت شما داشته باشند.

در واقع می توان گفت استفاده از تگ باعث بهبود تجربه کاربری شده و استفاده از سایت را تسهیل می کند. می توان پیش بینی نمود به دلیل افزایش رضایت کاربران و بهبود تجربه کاربری، استفاده از تگ ها منجر به افزایش ترافیک و ارتقا جایگاه سئو سایت شود.

 

seo-tag
مزایا و کاربرد برچسب گذاری

 

چند نکته قابل توجه در برچسب گذاری

اگر قصد دارید تا از مزیت های متعدد برچسب گذاری در وردپرس استفاده کنید، لازم است تا به چند نکته توجه داشته باشید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می کنیم.

-اولین نکته مهم و حائز اهمیت در انتخاب تگ این است که باید بتواند به بهترین شکل ممکن محتوای شما را توصیف کند. بنابراین محتوا را بررسی کنید و سعی کنید که بهترین و مرتبط ترین تگ ها را انتخاب کنید.

استفاده از تگ های جذاب و فریبنده که ارتباطی با محتوا ندارند، می تواند خطرناک بوده و اثرات منفی داشته باشد. کلمات و عباراتی را در اولویت قرار دهید که در متن شما وجود داشته باشد.

-استفاده از تگ های ساده، کوتاه و قابل فهم را در اولویت قرار دهید. توصیه می شود تعداد کلمات برچسب حداکثر سه کلمه باشد.

-تشابه زیاد میان عنوان دسته و تگ رویکرد درست و حرفه ای نیست. به عبارتی از تگ ها استفاده می کنیم تا تعداد دسته ها زیاد نشود. بنابراین معنایی ندارد که دسته ها را با تگ ها یکسان انتخاب کنیم.

تشابه زیاد یا یکسان بودن عنوان دسته ها با تگ ها باعث می شود که موتور جستجو نتواند دسته ها و تگ ها را به درستی از یکدیگر تمیز داده و اولویت بندی نماید.

دسته ها را مشابه عنوان فصل ها در یک کتاب و تگ ها را مشابه عنوان بخش های هر فصل انتخاب کنید. تصور کنید عنوان دسته را غذای سنتی ایرانی انتخاب کرده اید. یکی از محتواهای این بخش می تواند مرتبط با انواع کباب های ایرانی بوده و با همین عنوان تگ شود.

 

tags
چند نکته برای انتخاب اصولی برچسب ها

 

– زیاده روی در استفاده از برچسب می تواند مشکل ساز باشد. در گذشته رویکرد اغلب مدیران سایت این بود که تلاش می کردند از تعداد زیادی برچسب برای یک محتوا استفاده کنند تا به هنگام جستجو انواع کلمات کلیدی، محتوای سایت آن ها نمایش داده شود.

امروز طبق الگوریتم پاندا توصیه می شود که حداکثر از 5 و نهایتا تا 10 تگ برای محتوای خود استفاده کنید. اگر تگ های زیادی به ذهن شما می رسد بهتر است میان آن ها اولویت بندی داشته باشید و تگ های مرتبط تر را که توصیف بهتری از محتوا دارند، انتخاب کنید.

این اصل را به خاطر بسپارید که تعداد تگ های کمتر و پست های بیشتر یک مزیت برای سایت شما خواهد بود.

– یک نکته ظریف دیگر در انتخاب تگ ها وجود دارد. از تگ های مترادف که تنها با جا به جایی کلمات ایجاد می شوند، استفاده نکنید. هم شما به عنوان مدیر سایت، هم کاربران و هم موتور های جستجو این قابلیت را دارند که یکسان بودن آن را تشخیص دهند. استفاده از این نوع برچسب ها حتی می تواند تاثیر منفی داشته باشد.

محتوای که به دلیل برچسب گذاری غیر اصولی، تکراری شناسایی می شود!

برخی مواقع تاکید زیاد بر روی ساده و کوتاه بودن برچسب از یک طرف و تاکید بر استفاده از تعداد محدودی از تگ ها باعث می شود که تگ ها بسیار ساده و کلی استفاده شوند.

در این صورت یک تهدید بسیار خطرناک برای سایت شما وجود خواهد داشت و آن این که محتوای شما توسط موتورهای جستجو و حتی گوگل، تکراری ارزیابی شود.

نتیجه این اتفاق این است که از اولویت موتورهای جستجو خارج می شوید. در این شرایط نه تنها تگ ها به نفع جایگاه سئو شما نیست حتی می تواند اثر منفی داشته باشد.

بنابراین اهمیت زیادی دارد که هنگام انتخاب تگ ها، کاملا به محتوا و اطلاعات مورد نظر تسلط داشته باشید، بهترین و دقیق ترین توصیف را که به صورت ساده و کوتاه بیان شده است، انتخاب کنید.

 

website-tags-guide
خطر برچسب گذاری غیر اصولی

 

آموزش برچسب گذاری در وردپرس

حال که تصمیم به برچسب گذاری دارید و طبق اصول گفته شده تگ ها را انتخاب کرده اید، وقت آن رسیده است که فرایند افزودن برچسب را در وردپرس انجام دهید. گام های زیر را طی کنید:

-با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد پیشخوان وردپرس بشوید.

-در سمت راست پیشخوان از منو، نوشته ها را بیابید و در میان زیرمنوهای نوشته ها، برچسب ها را انتخاب کنید

 

add-tags-in-wordpress-tutorial-2
نحوه ایجاد برچسب ها در وردپرس

 

 

-در سمت راست صفحه ای که باز شده است می توانید اطلاعات مورد نیاز را ارائه و با تکمیل کردن فیلد ها، تگ های مورد نظر خود را ایجاد کنید. اطلاعاتی که باید تکمیل کنید سه بخش اصلی دارد.

بخش اول تحت عنوان ” نام” می باشد.

تگ هایی که طبق اصول گفته شده انتخاب کرده اید، در این فیلد وارد می کنید. این فیلد اطلاعاتی است که شما برای معرفی محتوای خود به کاربران و موتور های جستجو از آن استفاده می کنید.

فیلد دوم” نامک” نام دارد.

نامک آن چیزی است که در لینک محتوا نمایش داده می شود. توصیه می شود این قسمت را به زبان انگلیسی تکمیل کنید. توجه به این نکته الزامی است که اطلاعات نامک قابل ادیت نیست.

بنابراین نهایت دقت را داشته باشید. تغییر اطلاعات این فیلد باعث نمایش خطای 404 می شود. فیلد سوم مربوط به توضیحات است. در صورتی که می خواهید در خصوص تگ ها به کاربران و موتورهای جستجو توضیحات اضافی بدهید. می توانید این فیلد را نیز تکمیل کنید.

-گزینه افزودن برچسب را انتخاب کنید تا کار تمام شود.

مدیریت و ویرایش برچسب ها

با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد پیشخوان وردپرس بشوید. در سمت راست پیشخوان از منو، نوشته ها را بیابید و در میان زیرمنوهای نوشته ها، برچسب ها را انتخاب کنید، سمت چب صفحه ای که باز شده است، مربوط به تگ هایی است که ایجاد شده و از این بخش امکان مدیریت آن­ها وجود دارد.

تگ مورد نظر خود را که قصد تغییر و ویرایش آن را دارید، پیدا کنید. می توانید از قسمتی که برای جستجو میان تگ ها وجود دارد، اقدام به این کار کنید.

– با انتخاب گزینه ویرایش می توانید تمامی اطلاعاتی که قبلا در فیلد های مختلف وارد کرده اید، ویرایش کنید.

البته بهتر است در خصوص تغییر اطلاعات بخش نامک محتاط باشید و برای جلوگیری از خطای 404 این بخش را از اولویت ویرایش خارج کنید. انتخاب گزینه به روز رسانی، تغییرات و ویرایش های مد نظر شما را اعمال می کند.

 

add-tags-in-wordpress-tutorial
ویرایش و مدیریت برچسب ها در وردپرس

 

ویرایش و مدیریت برچسب ها در وردپرس

-گزینه دیگری تحت عنوان ویرایش سریع وجود دارد. انتخاب این گزینه این امکان را برای شما به وجود می آورد که خیلی سریع و بدون مراجعه به صفحه جدید نام و حتی نامک را نیز تغییر دهید. پس از اعمال تغییرات با انتخاب گزینه به روز رسانی تغییرات را اعمال کنید.

-گزینه پاک کردن این امکان را برای شما به وجود می آورد که برچسب هایی که ایجاد کرده اید را به کل حذف کنید.

-گزینه نمایش نیز در این بخش وجود دارد. انتخاب این گزینه این امکان را برای شما به وجود می آورد که ظاهر برچسب هایی که ایجاد کرده اید را ببینید و اطمینان حاصل کنید که تگ ها و لینک ها همان چیزی هستند که می خواهید.

تنظیمات صفحه

شما می توانید به راحتی برچسب هایی که در وردپرس ایجاد کرده اید را ویرایش کنید. تغییرات بر روی ظاهر ستون ها و صفحه بندی اعمال می شود.

شما می توانید با استفاده از بخش تنظیمات صفحه که در بالای صفحه قرار دارد، تعیین کنید که اطلاعات مربوط به بخش توضیح ، برگه و تعداد در هر ستون و برای برچسب ها نمایش داده شود یا نه.

از این بخش می توانید تعیین کنید که در هر صفحه چه تعداد برچسب نمایش داده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *